1

Kūčių patiekalų receptai ir simboliai

gruodžio 24, 2011 tradicijos ir papročiai

Liutauras Baltasis//

Senovėje per baltiškas kūčias užkloję stalą šienu, dėjo ant jo duoną, dėdavo įvairius patiekalus. Mėsa nebuvo draudžiama. Žuvies patiekalai ateina su krikščionybe ir jos epochos žuvies simbolika. Ant baltų genčių stalo puikavosi šerniena arba kiauliena, vištos, gaidžiai, žąsys, aviena, jautiena. Stalas buvo nustatytas dubenėliais ir kaušeliais su alumi.

Pagrindinis patiekalas buvo šutintų 9 grūdų košė atmiešta saldintu su medumi miešimu. Apeiginis alus buvo gaminamas ypatingu būdu ir vadinosi „tryu dewinu“ , dabar sakome trejos devynerios, turėdami omenyje trauktinę. Senais laikais tai buvo apeiginis alus iš 9 grūdų rūšių.

Per daugelį šimtmečių daug kas pasikeitė. Kūčios ir jos simboliai atitolo nuo senųjų prasmių. Atsiranda skaičiaus devyni taikymas patiekalų skaičiui. Tai ne tik senosios devynių dienų mėnulio savaitės atspindys. Tai ir devynių gyvybės mėnesių skaičius, per kuriuos mūsų žemdirbiai užaugindavo duoną, o moteris išnešiodavo naują gyvybę. Patiekalai pradedami dėti jau ant balta linine staltiese dengto stalo. Po staltiese paklotas šienas simbolizavo nuimto derliaus laukus, o balta staltiesė, tai laukus uždengęs sniegas. Sudėti 9 valgiai gali įvairuoti. Esmė jų, tai kas iš žemės, ant žemės ir virš žemės. Tai tarsi Gyvybės medžio 3 dalių derlius. Pradedam nuo įvairių grūdų duonos kepaliuko. Taip mes paragaudami visko po truputį save programuojame kitų metų sėkmei ir derlingumui pasiekti. paskutinį patiekalą valgom aguonpienį, kurio dėka persikeliam į sapnų šalį susitikti su protėviais. Kita rytą mes tekant saulei sutinkame Šviesos gimimą – Saulėgrįžą.

Parinkau keletą receptų šeimininkėms, gal kam pravers, o kas tęsia savo mamų ir močiučių tradicijas, galite pasidalinti ir atsiųsti į baltai@baltai.lt, paskelbsim svetainėje.

Senoviniai kūčiukai

RECEPTAS 1

Sudėtinės dalys:
Kvietiniai miltai, 4 stiklinės
Aguonos, maltos, 0.5 stiklinės
Kiaušiniai, tryniai, 2 vienetai
Cukrus, 2 šaukštai
Margarinas, ištirpintas, 3.5 šaukšto

Gaminimas:
Tryniai išsukami su cukrumi, supilamas ištirpintas margarinas, suberiamos maltos aguonos.
Viskas gerai išmaišoma, suberiami miltai ir užminkoma tešla.
Iš jos formuojami piršto storio voleliai.
Jie pjaustomi įstrižai nedideliais gabaliukais, dedami ant miltais pabarstytos skardos ir kepami apie 15 min. 180 laipsnių temperatūroje, kol pagels.
Gaunasi trapūs, bei labai skanūs kūčiukai.
P. S. Jei mėgstate saldesnius galite dėti 4 šaukštu cukraus.

RECEPTAS 2

INGREDIENTAI:

0,5 kg miltų,
nepilna stiklinė pieno (vandens),
50 g aliejaus,
20 g mielių,
ketvirtis stiklinės aguonų,
100 g cukraus,
druskos.

GAMINIMAS:

Recepte nurodytus 2/3 miltų išsijokite į dubenėlį. Jų viduje padarykite duobutę, į kurią supilkite nedideliame cukraus kiekyje išleistas mieles, pašildytą pieną. Viską išmaišykite, paviršių apsijokite miltais ir, uždenkite drobele, pastatykite šiltai, kad pakiltų.

Į pakilusią tešlą supilkite aliejų, įberkite cukrų, druską, įsijokite miltus ir viską gerai išminkykite. Tešlą minkykite apie 20 min. Jei atrodo minkšta, dar įsijokite miltų. Minkykite, kol tešla nebelimpa prie rankų ir įgauna gražų blizgesį.

Pridenkite drobele, dar kartą kildinkite. Iš pakilusios tešlos darykite 1 cm storio volelius, kuriuos supjaustykite aštriu peiliu skersai maždaug 1 cm gabalėliais. Kad nesuliptų, prėskučius pabarstykite miltais.

Sudėkite į miltais išbarstytą skardą kepkite vidutinio karštumo orkaitėje 180 laipsnių, kol gražiai pagels. Kad gražiai apkeptų iš visų pusių, pavartykite mediniu šaukštu. Iškepti prėskučiai, kad būtų skrudesni, dar kurį laiką džiovinami orkaitėje. Valandą prieš valgį jie merkiami į aguonų pieną.

Aguonų pienas

INGREDIENTAI:

1 stiklinė aguonų,
2 l vandens,
cukraus.

GAMINIMAS:

Aguonų pienui skirtos aguonos nuplikomos verdančiu vandeniu ir pabrinkinamos. Nupylus vandenį dukart permalamos mėsmale smulkiais peiliukais arba gerai sugrūdamos. Sugrūstos aguonos užpilamos virintu atšaldytu vandeniu arba pienu, pasaldoma ir leidžiama nusistovėti.

Kad nesurūgtų, pienas laikomas šaltai. Prieš patiekiant į stalą, aguonų pienas perkošiamas per tankų sietelį ar dvigubą marlę. Likusių tirščių nereikėtų išmesti. Truputį pasaldintus juos galima naudoti kaip įdarą Kūčių pyragėliams, bandelėms.

Spanguolių kisielius

INGREDIENTAI:

2-3 stiklinės spanguolių,
6 stiklinės vandens,
1 stiklinė cukraus,
1,5 šaukštai bulvių krakmolo,
cinamono,
apelsinų žievelių.

Perrinktos uogos nuplaunamos ir trumpam, kad geriau išsispaustų sultys, įmerkiamos į verdantį vandenį. Išgriebtas uogas sutrynus mediniu šaukštu, išspaudžiamos sultys. Į užvirintą vandenį suberiamas cukrus, sudedami prieskoniai ir, trumpai pavirinus, supilamas išleistas krakmolas.

Nedideliame vandens kiekyje apie 5 min. pavirinamos išspaustų spanguolių luobelės. Šis nuoviras supilamas drauge su spanguolių sultimis į nuo ugnies nukeltą kisielių. Viskas gerai išmaišoma ir atvėsinama. Kisielius patiekiamas ąsotėlyje arba tam skirtuose indeliuose.

Avižų kisielius (Žiūrė)

400 g stambiai maltų avižinių miltų arba avižinių dribsnių,
1,5 l vandens,
druskos,
juodos duonos plutelė.

Miltai arba dribsniai užpilami drungnu vandeniu, gerai išmaišomi, dėl skonio bei rūgimui pagreitinti įdedama juodos duonos plutelė ir kelios medžio anglys (kartumui nuimti). Apie parą laikoma kambario temperatūroje. Po to masė perkošiama, miltai (dribsniai) perplaunami vandeniu, kad gautųsi 1 litras skysčio.

Skystis supilamas į puodą, pasūdomas ir maišant virinamas apie 2-3 min., kol masė pasidaro tirštoka. Išviręs kisielius sukrečiamas į dubenį. Valgomas šaltas su aguonų pienu (žiūrėkite receptus), medumi, kuris sudedamas į kisieliuje padarytą duobutę, arba karštas-su aliejuje pakepintų svogūnų padažu.

„Kūčių“ mišrainė su grybais

INGREDIENTAI:

200 g pupelių,
2 morkos,
2 svogūnai,
50 g džiovintų grybų,
druskos,
maltų pipirų,
aliejaus.

GAMINIMAS:

Pupeles išmirkykite per naktį ir išvirkite su trupučiu vandens. Grybus taip pat išmirkykite, išvirkite nedideliame vandens kiekyje, nukoškite ir supjaustykite rėžiukais. Morkas sutarkuokite rupia tarka, svogūnus susmulkinkite.

Didelėje keptuvėje įkaitinkite kelis šaukštus aliejaus, berkite grybus, morkas bei svogūnus ir maišydami kepkite ant vidutinės ugnies 7-8 minutes, kol daržovės bus visai minkštos. Gardinkite druska, pipirais ir maišydami pakepkite dar minutę. Dar karštą troškinį sumaišykite su pupelėmis ir ataušinkite.

Silkės su saulėgrąžomis ir agurkais

INGREDIENTAI:

2 silkių filė gabalėliai,
2 marinuoti agurkai,
2 šaukštai saulėgrąžų branduolių,
šaukštas lukštentų moliūgų sėklų,
2 raudonieji svogūnai.

P a d a ž u i:
citrina,
5 šaukštai aliejaus.

Marinuotus agurkus supjaustykite šiaudeliais, saulėgrąžas pakepinkite. Svogūnus nulupkite, supjaustykite žiedais. Paruoškite padažą: citriną išspauskite, sultis sumaišykite su aliejumi.

Į lėkštę dėkite silkių gabalėlius, ant viršaus krėskite su saulėgrąžomis bei moliūgų sėklomis sumaišytus agurkus, svogūnus ir užpilkite padažu.

Tradicinės silkės „pataluose“

INGREDIENTAI:

250 -300 g silpnai sūdytų silkių filė,
5-6 bulvės,
4 morkos,
3 burokėliai,
1-2 kiaušiniai,
svogūnas,
majonezo.

GAMINIMAS:

Bulves, morkas, burokėlius bei kiaušinius išvirkite, ataušinkite, nulupkite ir sutarkuokite rupia tarka. Silkes kuo smulkiau supjaustykite, gabalėliais išklokite silkinę. Svogūną nulupkite, nuplaukite, sukapokite, apibarstykite juo silkę, viršų aptepkite majonezu.

Tada berkite sluoksnį morkų ir vėl tepkite majonezo. Kitas sluoksnis-bulvių; ir jį gardinkite majonezu. Tada dėkite burokėlius, majonezo ir galiausiai-sluoksnį kiaušinių. Keletą valandų palaikykite patiekalą šaldytuve, kad įsigertų majonezas.

„Kūčių“ silkės

INGREDIENTAI:

2 silkių filė gabaliukai,
2 rūgštūs obuoliai,
2 svogūnai,
šaukštas lukštentų moliūgų sėklų,
aliejaus,
cinamonų,
maltų pipirų,
druskos.

GAMINIMAS:

Svogūnus supjaustykite pusžiedžiais, obuolius nulupkite, perpjaukite,išskobkite sėklalizdžius, puseles suraikykite pusgriežiniais. Atskirai su aliejumi pakepkite svogūnus, kai jie gražiai pagels, gardinkite druska ir maltais pipirais, Tada išgriebkite svogūnus, pakepkite obuolius.

Iškepusius gardinkite cinamonu. Sausoje keptuvėje paskrudinkite moliūgų sėklas, sukapokite jas. Ataušinkite svogūnus ir obuolius, silkes supjaustykite gabalėliais ir paskleiskite silkinėje arba negilioje lėkštėje. Ant silkių dėkite sluoksnį svogūnų, ant jų-obuolių, viršų pabarstykite moliūgų sėklomis.

„Cibulienė“

INGREDIENTAI:

Silkė,
svogūnas,
100 ml grietinės,
1 l virinto vandens,
100 ml burokėlių rūgštimo arba acto,
svogūnų laiškų,
krapų,
maltų pipirų.

GAMINIMAS:

Svogūną nulupkite, susmulkinkite, užpilkite burokėlių rūgštumu arba actu ir palikite. Silkę išdarykite, išplaukite, suvyniokite į foliją arba kepimo popierių ir iškepkite ant žarijų arba orkaitėje. Tada išimkite kaulus, silkę pertrinkite per sietelį, gausiai gardinkite pipirais.

Viską sumaišykite su svogūnais ir užpilkite šaltu virintu vandeniu. Užbalinkite grietine, pabarstykite smulkintais svogūnų laiškais, krapais ir tiekite su neluptomis virtomis bulvėmis.

Auselės su sūdytų grybų įdaru

INGREDIENTAI:

500 g mielinės tešlos,
400 g sūdytų grybų,
svogūnas,
kelios česnakų skiltelės,
aliejaus,
maltų pipirų.

GAMINIMAS:

Kol tešla kyla, paruoškite įdarą. Grybus nuvarvinkite (jei labai sūrūs, perplaukite ar pamirkykite) ir sumalkite. Svogūną bei česnakus nulupkite ir susmulkinkite. Keptuvėje įkaitinkite aliejų, pakepinkite svogūnus su česnakais, kai šie bus skaidrūs, krėskite grybus ir maišydami pakepkite dar kelias minutes.

Troškinį gardinkite pipirais ir ataušinkite. Tešlą iškočiokite kuo ploniau. Nuo krašto palikite penkių centimetrų pločio juostą ir kas 10 cm dėkite po šaukštą įdaro. Išdėliotą eilę užklokite laisvu tešlos lakšto kraštu.

Jei neturite įrankio koldūnams daryti, galite auseles spausti stikline: darykite pusrutulius, tik žiūrėkite, kad nenupjautumėte sulenktojo tešlos krašto. Kraštus labai gerai užspauskite sausomis rankomis ir užlankstykite virvele. Virkite karštame aliejuje, kol gražiai apskrus.

Džiovintų vaisių kompotas

INGREDIENTAI:

300 g įvairių džiovintų vaisių (obuolių, kriaušių, vyšnių, slyvų ir kt.)
150 g cukraus,
6 stiklinės vandens,
cinamono žievelė,
pora gvazdikėlių.

GAMINIMAS:

Pasaldintame vandenyje išverdami nuplauti džiovinti vaisiai. Pirmiausia imami obuoliai ir kriaušės-šviesios spalvos vaisiai. Juos išgriebus, dedami, tamsesnės spalvos vaisiai-vyšnios, slyvos.

Taip virtas kompotas esti gražus, vaisiai margi, be to, jie nesuverda (virimo laikas nevienodas). Išvirus paskutinius vaisius, į skystį sudedami prieskoniai ir, jeigu reikia, dar pasaldinama. Pavirus prieskoniai nukošiami, o skystis užpilamas ant virtų vaisių. Į stalą patiekiama kompotinėse, kompotiniuose indeliuose. Valgomas šaltas.

Skryliai su aguonomis

INGREDIENTAI:

3 stiklinės kvietinių miltų,
1 kiaušinis (nebūtinai),
0,5 stiklinės aguonų,
3-4 šaukštai cukraus,
druskos.

GAMINIMAS:

Iš miltų su sūdytu vandeniu užminkoma kietoka tešla. Iškočiojama plonais lakštais, kurie supjaustomi 3-4 cm dydžio kvadratėliais ar rombeliais. 5-7 min. verdama pasūdytame vandenyje. Nuplautos aguonos nuplikomos verdančiu ir porą valandų palaikomos, kad išbrinktų. Paskui sugrūdamos arba porą kartų permalamos.

Į aguonų masę suberiamas cukrus, viskas praskiedžiama nedideliu kiekiu vandens ir užpilama ant virtų dideliame dubenyje sudėtų skrylių. Prie skrylių maltas aguonas su cukrumi galima patiekti atskirai padažinėje. Skryliai valgomi ir su aguonų pienu (žiūrėkite receptus). Aguonų pienas užpilamas ant karštų ar šaltų skrylių.

Raudonoji mišrainė

INGREDIENTAI:

2 virti vidutinio dydžio burokėliai,
2-3 virtos bulvės,
1-2 rauginti agurkai,
1 stiklinė virtų pupelių,
1 svogūno galvutė,
4-5 šaukštai aliejaus,
druskos,
maltų pipirų,
citrinos rūgšties.

GAMINIMAS:

Išvirkite burokėlius, nulupkite, supjaustykite nestambiais kubeliais ir, kad nenudažytų kitų mišrainės daržovių, apipilkite aliejumi. Gerai išmaišykite, kad aliejus pasiskleistų kuo vienodžiau.

Kubeliais supjaustykite ir kitas į mišrainę dedamas daržoves. Supjaustykite svogūnus dar pakepinkite aliejuje, iki praskaidrės. Viską sujunkite, sudėkite prieskonius, gerai išmaišykite ir patiekite salotiniame inde.

Grybų salotos

INGREDIENTAI:

100 g sūdytų, marinuotų, raugintų ar džiovintų grybų,
100 g virtų morkų,
1 stiklinė virtų pupelių,
2 svogūnų galvutės,
3 šaukštai aliejaus,
1 šaukštas pomidorų padažo,
druskos,
pipirų,
žalumynų puošimui.

GAMINIMAS:

Svogūnai supjaustomi šiaudeliais ir pakepinami aliejuje, kol pasidaro skaidrūs. Morkos supjaustomos smulkiais šiaudeliais ir drauge su pupelėmis, pomidorų tyre sudedamos į atvėsintus kepintus svogūnus. Suberiami prieskoniai ir viskas sumaišoma su paruoštais grybais. Puošiama žalumynais.

Sūdyti (marinuoti) grybai su aliejumi

INGREDIENTAI:

300 g sūdytų rudmėsių arba marinuotų baravykų,
2 svogūnų galvutės,
3-4 šaukštai aliejaus,
maltų pipirų.

GAMINIMAS:

Gerai išmirkytus sūdytus arba nuplautus marinuotus grybus supjaustykite juostelėmis, apibarstykite griežinėliais pjaustytais svogūnais, pipirais, užpilkite aliejumi ir salotinėje patiekite į stalą.

Kepti burokėliai su avinžirniais

INGREDIENTAI:

2 vidutinio dydžio burokėliai,
1-2 šaukštai aliejaus,
pusės citrinos sulčių,
kelios šakelės petražolių,
skiltelė česnako,
šaukštas džiovintų raugerškių,
200 ml virtų arba konservuotų avinžirnių (juos galima pakeisti kitomis sėklomis – virtomis pupelėmis, lęšiais, kt.)

GAMINIMAS:

Burokėlius nulupkite, supjaustykite plonais šiaudeliais, mandolinos“ tipo pjaustykle. Jei tokios neturite, burokėlius galite sutarkuoti burokine tarka. Burokėlius maišant pakepkite keptuvėje įkaitintame aliejuje apie 45-50 min.

Keptus burokėlius ataušinkite, sumaišykite su smulkiai supjaustytomis petražolėmis, avinžirniais ir smulkintais česnakais. Įpilkite citrinos sulčių ir suberkite raugerškius.

Rauginti kopūstai, kepti su džiovintomis slyvomis

INGREDIENTAI:

500 g raugintų kopūstų su morkomis,
vidutinio dydžio svogūnas,
2 šaukštai aliejaus,
šaukštelis druskos,
200 ml vandens.

GAMINIMAS:

Svogūną supjaustykite smulkiais kubeliais ir pakepkite dalyje aliejaus. Kopūstus perplaukite šaltu vandeniu ir sumaišykite su svogūnais, druska ir džiovintomis slyvomis. Formeles patepkite aliejumi.

Sudėkite kopūstus ir įpilkite tiek vandens, kad apsemtų. Kepkite apie 20 min. iki 175 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Jeigu gaminsite įdarą pyragėliams arba pyragui, slyvas susmulkinkite.

GERŲ VISIEMS ŠVENČIŲ

Medžiagai panaudota receptai iš skanus.lt, M. Pretorijus „Prūsijos įdomybės arba Prūsijos regykla“, 2006 Vilnius, penktoji knyga

© 2011, viršaitis. All rights reserved.

Atsiliepimai (1)

 

  1. lyvis sako:

    Ar negalima žodį indredientus pakeisti lietuvišku žodžiu. lyvis

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.