1

Po Naujų iki trijų…

sausio 6, 2012 Šventės, tradicijos ir papročiai

Naujųjų metų šventė. Švęsti Naujuosius metus mūsų krašte, o ir visoje Europoje, yra gana nauja tradicija. Tačiau kai kurie šios šventės elementai – žalioji eglutė ir jos papuošalai – raudonviršiai obuoliai, riešutėliai, šiaudinukai, žvakutės – yra artimi baltų pasaulėjautai.

Mėnesio pradžia iki Trijų Karalių, vadinamasis tarpušventis, – tai burtų, ateities spėjimų metas. Vėliau prasideda Mėsiedas – piršlybų ir vestuvių laikas. Važinėjant piršliais, pravartu pasižiūrėti, kuri Mėnulio fazė. Senoliai sakydavo, kad gero vyro iš jaunaties vedybų nelauk: dūks gyvenime, nenurims. Senagaly sukurta šeima irgi dažnai išyra.

Trys Karaliai. Saulės grįžimo švenčių apeigos baigdavosi sausio 6 dieną, kai diena pailgėdavo per vieną gaidžio žingsnį. Šią šventę krikščionybė sutapatindavo su Kristų aplankiusių Trijų Karalių švente.  Iš čia susidarė paprotys sausio 6 dieną persirengti Trimis Karaliais.

Įvairiose Lietuvos vietose Trijų Karalių dieną  prosenoviniu papročiu vaikščiodavo po kaimus, apsirengę tradiciniais senoviniais drabužiais, šimtaklostėmis sermėgomis, kartais vaizduodami vaidilas, krivius, senovinius karius ir pan. Tokie persirengėliai dar XIX a. nešiodavo Saulės atvaizdus, sveikatos ir prašydami dovanų. Drauge su trimis karaliais ėjo jų adjutantas ir mirtis su raudonomis akimis, apsirengusi ilgais baltais marškiniais, su balta kepure, nešina mediniu dalgiu. Einąs angelas su sparnais vilkėdavo ilgais marškiniais, buvo su vainiku ant galvos. Jie nešdavosi nosinę pridengtą didelę bulvę ar buroką su nupieštu veidu. Einąs drauge velnias būdavo apsirengęs išverstais juodais kailiniais su pritaisyta uodega. Persirengėliai eidavo giedodami giesmes, kuriose buvo prašoma dievų leisti saulės šviesybę, kad ji atgaivintų mirusią gamta.

Senovės keltai, slavai, baltai ir daugelis kitų tautų iki krikščionybės šią dieną buvo pašventę Triveidei deivei: Mergelei (Jaunatis), Motinai (Pilnatis) ir senei Mirenei (Juodasis Mėnuo, lietuvių tarpijos).

Rytoj Trys Karaliai su Vilniaus eglutėmis atsisveikins iš nuotaikingo muzikinio karavano

Jau rytoj Vilnius oficialiai užbaigs kalėdinių švenčių sezoną tradicine Trijų Karalių eisena per svarbiausias sostinės vietas. Šįkart ir karalių maršrutas, ir pati eisena itin skirsis nuo įprastos – baigiamasis šių išminčių žygis per sostinę virs triukšmingu muzikiniu karavanu, iš kurio miestiečiams gerą nuotaiką skleis ne tik patys karaliai, bet ir gausybė žinomų muzikos žvaigždžių.
Prie įprastinės Vilniaus miesto savivaldybės organizuojamos šventės šiemet prisijungė ir TV3 televizija bei prekybos ir pramogų centras “Ozas”. Renginys šiemet itin išsiskiria savo pobūdžiu – Tris Karalius lydės, o vėliau ir veš atviras muzikinis vilkikas, iš kurio per visą Vilnių sklis šviesa, dainos ir puiki nuotaika. Tai bus tikras koncertas ant ratų, džiugia nata užbaigsiantis visus Kalėdų dvasios paskleidimo renginius – to Vilniuje jau seniai nebuvo.

Sausio 6-oji – tai diena, kai visos pasakos baigiasi vestuvėmis – tai yra, kai visos kalėdinės pasakos ir naujametiniai žiburėliai baigiasi Trijų karalių fiesta. Tai diena, kai eglutės jau gali mesti spyglius, nes savo atgyveno ir imame laukti pavasario.

“Kas sakė, kad tik puošti eglutes galima šventiškai nusiteikus? Atsisveikinti su jomis taip pat reikia kuo smagiau! Tad visus visus kviečiame jungts prie smagiojo karavano, kuriame muzika skambės ir puiki nuotaika liesis ne tik sustojimo vietose, bet ir visos kelionės metu! Karavane veiksmo netrūks visą kelionės laiką – tik spėkite viską sekti! Kuriame maršruto taške beprisijungtumėte, išvysite beprotiškai nuotaikingą reginį!”, – su entuziazmu būsimos šventės laukia muzikinio karavano reguliuotoja Aistė Paškevičiūtė.

Savo žygį per Vilnių rytoj 16:00 tradiciškais apdarais pasidabinę Karaliai pradės nuo buvusios Vilniaus miesto sienos – Aušros Vartų. Čia suskambus varpeliams bei įžiebus kelrodę žvaigždę, bus duotas startas iškilmingos eisenos pradžiai.

Su visa savo svita, lydimi tamburinų garsų bei smilkalų debesies, karaliai pajudės link Rotušės aikštės, kur juos pasitiks renginio ceremonmeisteris bei lauks muzikinis vilkikas – karavano žygio pradžią pažymės vicemero Gintauto Babravičiaus ir Rotušės aikštės valdytojo Sauliaus Pilinkaus sveikinimo žodžiai miestelėnams, žavingųjų “69 danguje” merginų koncertas bei bus iškilmingai atsisveikinta su viena iš pagrindinių miesto eglių, tradiciškai džiuginusia vilniečius nuo gruodžio pradžios.

Apie 16:30 karaliai, iš paskos lydimi spalvingojo karavano, leisis Pilies gatve žemyn iki Katedros aikštės. Šios trumpos atkarpos metu prie šventinio karavano prisijungs snieguolė Evelina Anusauskaitė, savo skambiu balsu uždainuosanti nuotaikingą kūrinį.

Atvykus iki Katedros aikštės, susirinkusiųjų vėl lauks smagus “Chorų karų” generolo Stano, Tajos bei balsingosios Rositos Čivilytės pasirodymas bei atsisveikinimas su didžiausia miesto eglute.

Toliau šurmulinga muzikinė ceremonija tęs kelionę pagrindine Vilniaus arterija – Gedimino prospektu iki Lukiškių aikštės. Šventinis karavanas judės lėtai, tad miestiečiai lengvai galės prisijungti prie smagią nuotaiką ir dainas dalijančios minios pėsčiomis. Ištikimiausieji vilkiko palydovai žygiuos į taktą su džiugiais Linos Joy bei Pauliaus ir Irūnos dueto kūriniais.

Lukiškių aikštėje prie linksmojo karavano prisijungs trečiasis “Chorų karų” generolas Deividas Zvonkus, kartu su Stano, “Kas jos tokios?” merginomis bei visais miestiečiais tęs muzikaliąją eiseną link Baltojo tilto, už kurio laukia Vilniaus miesto savivaldybės aikštė bei puikiai nusiteikę “Pikaso” vaikinai, “Studentės”, “Kastaneda” bei Atlanta.

Galiausiai karavanas pasuks link savo finalinės stotelės – “Ozo” aikštės, kur 18.30 visų vilniečių bei miesto svečių laukia eiseną karūnuojantis jungtinis visų kartu su karavanu keliavusių muzikantų koncertas, tad visi miestiečiai po darbų kviečiami užsukti pakeliui į namus ir pasimėgauti paskutiniais skambiais Kalėdinių švenčių akordais.

Kur Tris Karalius nuvedė kelrodė žvaigždė visa Lietuva sužinos sausio 8 d., šeštadienį, 19.00 renginio transliacijos per TV3 metu.

Kaune – miesto šventė „Trys karaliai atvažiavo – visas svietas uždainavo“

Sausio 6 d., penktadienį, 15.30 val. nuo Kauno Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios Laisvės alėja į Rotušės aikštę keliaus Trys karaliai. Merkelis, Baltazaras ir Kasparas sveikins ir kvies miestiečius susirinkti prie pagrindinės miesto eglės. Angelas su žvaigžde rankoje rodys kelią, svita neš deglus, muš būgnus.

Šias metais kartu keliaus ir senasis Krivis, jis primins, kad atnešta Devyniaragio saulė jau apsivertė ant kito šono, o diena pailgėjo per gaidžio žingsnį.

16.30 val. Rotušės aikštėje prasidės koncertas „Trys karaliai atvažiavo – visas svietas uždainavo“. Tris karalius ir jų palydą pasitiks Šeimininkas ir Šeimininkė, kurie paskelbs, kad baigiasi tarpukalėdis. Kauno tautinės kultūros centro vaikai nupuoš Kalėdų eglutę.

Koncertuos folkloro ansambliai „Žaisa“, „Kupolė“, „Sodailio“. Šventėje dalyvaujantys folkloro ansambliai „Sodyba“, „Jotija“, „Lankesa“, „Brydė“, „Bitula“, „Botagėlis“, „Ratilėlis“ kvies susirinkusiuosius kartu dainuoti, šokti, sukti ratelius. Grupė „Ugnies valdovai“ įžiebs saulės ženklus, suks ugnies ratus, o koncertą vainikuos nuotaikingas muzikos ansamblis „Jonis“.

Saulė apsiverčia ant kito šono

Dvyliktoji diena po Kalėdų, t. y. sausio 6-oji, labai seniai švenčiama, vadinta Atarašais, Krikštais. Dar ikikrikščioniškoje Lietuvoje tą dieną namų durys ir kai kurie daiktai būdavo kreida ar anglimi žymimi („krikštijami“ ar „aprašomi“) trimis kryžiukais.

Naują prasmę bei pavadinimą šiai dienai suteikia krikščionybė. Anuomet gimusį kūdikėlį Jėzų aplankė Trys karaliai: Kasparas, Merkelis ir Baltazaras – iš to kilo paprotys persirengti trimis karaliais.

Liaudiškos „Trijų Karalių“ vaikštynės yra pokalėdinio laikotarpio sveikintojų, kalėdotojų, vaikštynių tąsa. Antra vertus, tai senovinė persirengėlių, karnavalų tradicija, susišaukianti jau ir su būsimomis Užgavėnėmis. Žemdirbių tautose sausio 6-tą dieną baigdavosi Saulėgrįžos šventė, žmonės pradėdavo žadinti šalčio sukaustytą žemę.

Šaltą žiemos dieną geras žmogus ir šuns nevarytų, bet Trys karaliai negali nekalėdoti. Jų širdyje gera valia, rankose auksas, mira, smilkalai, o ką pasieks smilkalų kvapas, tas visus metus bus apsvaigęs iš laimės. Nejau nenorite būti laimingais? Tai ateikite į Kauno miesto šventę ,,Trys karaliai atvažiavo – visas svietas uždainavo“.

Pagal  .etno.lt, Alfa.lt, 15min.lt,

© 2012, viršaitis. All rights reserved.

Atsiliepimai (1)

 

  1. Algis parašė:

    na tikrai nenoreciau buti apsvaiges nuo smilkalu, geriausiai svaigina tyras gamtos oras sumises su ivairiais gamtoje esanciais kvapais va cia tai svaigumas, o ne kazkokiu zoliu nuo kuriu apsinesama 🙂

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.