0

„Kas savo kalbą niekina – svetimos neišmoks“

sausio 17, 2012 Lietuvių kalba

Zina Paškevičienė, Monika Petrulienė//

Lietuvos kultūros sostinė Anykščiai kartu su Lietuvių kalbos institutu skelbia nacionalinį konkursą „Mano žodynas“ ir visus kviečia kurti savo žodyną.
Konkursas skirtas pirmojo lietuvių kalbos žodyno sudarytojui Konstantinui Sirvydui, praneša LTV naujienų laida „Šiandien“.


„Kas savo kalbą niekina – svetimos neišmoks“, byloja lietuvių liaudies patarlė.
Todėl šių metų Lietuvos kultūros sostinė Anykščiai kviečia dalyvauti konkurse „Mano žodynas“. Taip siūloma atsigręžti į gimtąją kalbą, galbūt rasti naujų žodžių ar lituanistams užminti mįslę, ką reiškia vienas ar kitas tik tam tikroje aplinkoje vartojamas žodis.

„Galbūt mūsų močiutės, mūsų seneliai galės perteikti tą savo gražiąją kalbą, kurią prisimena, o galbūt ir savo senelių, savo tėvų, prosenelių. Tikimės, kad šis konkursas jaunimą paskatins atsigręžti į savo kalbos raišką, į tos kalbos vaizdingumą, turtingumą ir privers paieškoti kuriant savąjį žodyną įvairių gražių kalbos raiškų“, – kalbėjo Anykščių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Vida Dičiūnaitė.

Konkurse gali dalyvauti moksleiviai nuo penktos klasės ir suaugusieji. Žodyno sudarymo taisykles galima rasti Anykščių rajono savivaldybės arba Lietuvių kalbos instituto tinklalapiuose.

Pasak konkurso rengėjų, svarbu, kad žodynas būtų originalus, neperkeltas iš interneto ar kitų šaltinių. Lituanistai teigia labiausiai laukiantys teminių žodynų. Pavyzdžiui, krašto augalų, žuvų ar grybų pavadinimų.

„Gali būti tiriama tam tikra socialinė grupė ir jos žodynas sudaromas, gali būti moksleivių žargonų žodynas, gali būti koks nors žinučių sutrumpinimų žodynas. Tais surinktais, sudarytais žodynais sudarytais bus galima remtis ne tik kalbininkams, bet ir etnologams, etnografams, netgi istorikams“, – tikino Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotoja Aurelija Gritėnienė.

Konkursas vyks iki kovo 31-osios, darbai turi būti pristatyti į Lietuvių kalbos institutą Vilniuje.
Kelių geriausių žodynų autoriai bus apdovanoti gegužės pradžioje per konferenciją, skirtą pirmojo lietuvių kalbos žodyno sudarytojui Konstantinui Sirvydui.
LTV „Šiandien“

© 2012, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.