0

Gaisras. Tytuvėnų bažnyčiai ir vienuolynui liepsnos padarė milijoninę žalą

sausio 26, 2012 Architektūra, Nelaimės

Ugniagesiai užgesino ketvirtadienio rytą kilusį didelį gaisrą Tytuvėnų bažnyčioje ir vienuolyne, kurie laikomi vienu iš įspūdingiausių barokinių ansamblių Šiaurės Rytų Europoje. „Gaisras likviduotas, vyksta baigiamieji darbai“, – naujienų agentūrai sakė Kelmės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovas Stasys Kvietkus.

Sudegusios vienuolyno patalpos. Foto lrytas

Ugniagesiai užgesino ketvirtadienio rytą kilusį didelį gaisrą Tytuvėnų bažnyčioje ir vienuolyne, kurie laikomi vienu iš įspūdingiausių barokinių ansamblių Šiaurės Rytų Europoje. „Gaisras likviduotas, vyksta baigiamieji darbai“, – naujienų agentūrai BNS sakė Kelmės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovas Stasys Kvietkus.

„Viskas yra atstatoma“, – teigė jis.

S.Kvietkaus teigimu, išdegė apie 1 tūkst. kvadratinių metrų vienuolyno stogo, apie 100 kvadratinių metrų perdangos, nuardyta per 100 kvadratinų metrų skardinio bažnyčios stogo, apdegė ir apanglėjo bažnyčios medžio stogo konstrukcijos.

Ugnis buvo gesinima nuo paryčių. Ketvirtadienio popietę įvykio vietoje dar budėjo visos ugniagesių pajėgos, kurios dalyvavo gaisro gesinime.

Dėl gaisro pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įvykio vietoje apsilankė Kelmės rajono savivaldybės bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovai.

Gaisro padaryta žala Tytuvėnų ansambliui – milijoninė

Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorė Diana Varnaitė sako, jog dar nėra pakankamai duomenų įvertinti padarytą žalą ketvirtadienį kilus gaisrui Tytuvėnų bažnyčioje ir vienuolyne, tačiau ji bus milijoninė.

Ketvirtadienį objekte, kuris laikomas vienu iš įspūdingiausių barokinių ansamblių Šiaurės Rytų Europoje, apsilankiusi KPD direktorė sakė su specialistais net negalėjusi išsamiai apžiūrėti gaisravietės, nes joje dar dirba pareigūnai.

„Visko net negalėjome apžiūrėti, nes vyksta gaisro priežasties nustatymo tyrimas, ir, pavyzdžiui, mes negalėjome įeiti į pastogę patikrinti situacijos“, – BNS ketvirtadienį popiet sakė D.Varnaitė.

Pasak jos, didžiausią žalą, kurią vėliau tiksliai nustatys ekspertai, padarė prarastos pastatų konstrukcijos, sudegę stogai.

„Didžiausią žalą sudarys stogų atstatymo kaštai. Kol kas aišku tikrai – žala milijoninė, tik kiek tų milijonų, pasakyti negaliu, bet vien vienuolyno stogas bus daugiau kaip 2 mln. litų“, – sakė D.Varnaitė.

Taip pat per gaisrą sudegė vienuolyno įsikūrusiame sakralinio meno muziejuje eksponuoti liturginiai reikmenys, gesinant gaisrą nuo vandens nukentėjo vienuolyno pirmojo aukšto freskos.

A.Kubilius gaisrą pavadino didele nelaime

Premjeras Andrius Kubilius gaisrą pavadino didele ir skaudžia nelaime. Dėl situacijos pirmadienį ministras pirmininkas Vyriausybėje kviečia pasitarimą.

„Tai – didelė ir skaudi nelaimė mums visiems“, – teigė premjeras apie gaisrą Tytuvėnų Šv. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčioje ir Bernardinų vienuolyno ansamblyje.

„Gaisras suniokojo vieną didžiausių ir vertingiausių XVII- XVIII amžių baroko sakralinės architektūros paminklų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Šiaurės Rytų Europoje. Esu tikras, kad ekspertai operatyviai ir kvalifikuotai ištirs visas gaisro kilimo priežastis ir aplinkybes“, – pranešime teigė A.Kubilius.

Ministras pirmininkas taip pat padėkojo visiems ugniagesiams ir gaisro gesinimo štabui už jų pasiaukojamą darbą, o Kelmės rajono savivaldybės žmonėms ir ypač Tytuvėnų parapijai ir jų tikintiesiems palinkėjo stiprybės, išgyvenant šią tragediją.

Anot Vyriausybės pranešimo, dėl susidariusios situacijos Kelmės rajono savivaldybėje paskelbta ekstremali situacija. Pirminiais duomenimis, vienuolynas ir bažnyčia yra apdrausti.

Gaisras kilo naktį

Naktį į ketvirtadienį, kelios minutės po ketvirtos valanos, Kelmės rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiams buvo pranešta apie gaisrą Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčios ir bernardinų ansamblyje. Sudegė vienuolyne įrengtas muziejus, kur buvo saugomi senoviniai bažnytiniai eksponatai. „Žmonės verkia. Tai yra mūsų šventovė. Neįsivaizduojate kaip skaudu matyti degančią bažnyčią. Manau, kad tai Dievo bausmė. Tik nežinau, už ką“, – telefonu sakė įvykį stebinti tytuvėniškė Vida.

Skelbiama, kad 4 val. 06 min. ugniagesiams telefonu paskambinęs kito kaimo gyventojas pranešė matąs virš bažnyčios ugnies pašvaistę. Dar po dviejų minučių ugniagesiams telefonu paskambinęs tytuvėniškis pranešė, kad dega vienuolynas.

Pasak Kelmės rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko V.Ramanauskio, ugniagesiai pasiuntė dideles pajėgas. Tačiau iki 8 val. 30 min. vienuolyno ir muziejaus užgesinti visiškai nepavyko. „Sudegė vienuolyno ir bažnyčios stogas. Antrasis vienuolyno aukštas yra sudegęs, patalpos aplietos. Šiuo metu dirba 2 autokeltuvai, 7 autocisternos ir keliolika ugniagesių“, – kelmiskiams.lt sakė V.Ramanauskis.

Viršininkas sakė, kad apie visišką ugnies lokalizavimą dar kalbėti anksti, tačiau padėtis stabilizuojasi. „Stabdome ugnies skerbimąsi į varpinę ir vargonus. Tikimės, kad juos išsaugoti pavyks“, – sakė V.Ramanauskis.

Tytuvėnų gyventojai dabar spėlioja, nuo ko naktį galėjo kilti gaisras. Kaip lrytas.lt pasakojo miestelio gyventojas Jonas S., bažnyčios ir vienuolyno ansamblio naktimis neprižiūri sargas, čia įrengta signalizacija. Ansamblyje įrengta klebonija, kurioje gyvena miestelio klebonas.

Prieš kelerius metus už ES lėšas buvo pabaigta ansamblio rekonstrukcija, kainavusi apie 10 mln. litų.

11 val. 35 min. Naujienų agentūra BNS skelbia, kad prieš vidurdienį ugniagesiai teigė baigiantys gesinti paryčiais užsiliepsnojusį Kelmės rajone esantį Tytuvėnų vienuolyną, tačiau šalia esanti bažnyčia tebedega.

11 val. 02 min. Ugniagesiai pjausto bažnyčios stogą. Ugniagesių-gelbėtojų atstovai teigia, jog jie pranešimą apie siautėjančias liepsnas gavo per vėlai, mat atvykus vienuolyno stogas jau buvo visiškai apimtas ugnies.

10 val. gaisro židiniai Tytuvėnuose užgesinti. Visos pajėgos mestos bažnyčiai gesinti, praneša Lietuvos radijas.

Ugniagesiai teigia, kad jų darbus apsunkina tai, jog bažnyčios stogas – metalinis, o pats ansamblis – ant kalvos.

Vienuolyne išdegė stogas ir greta vienuolyno buvusio muziejaus patalpos.

9 val. 07 min. Kaip Lietuvos radijui sakė Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, 9 val. visos ugniagesių pajėgos buvo mestos bažnyčios bokštui gesinti.

8 val. Kelmės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovas Stasys Kvietkus BNS sakė, kad nudegė vienuolyno stogas, 8 valandą liepsnojo palėpė.

Apie 8 val. ryto gaisrą gesino devynios ugniagesių

autocisternos, buvo pasitelkti du autokeltuvai.

Atskubėję ugniagesiai puolė gesinti ugnį, tačiau 6 valandą ryto vienuolyno stogas dar degė.

S.Kvietkaus teigimu, nukentėjusiųjų nėra, gaisro priežastis ketinama aiškintis vėliau.

Tytuvėnų bažnyčios klebonas Rimantas Žaromskis portalui lrytas.lt sakė neįsivaizduojąs, dėl ko galėjo kilti gaisras.

„Gaisras kilo vienuolyne. Nudegė jo stogas. Po to ugnis persimetė į bažnyčios stogą. Dabar ugniagesiai bando išsaugoti bent jau bažnyčią. Per gaisrą patirti nuostopliai bus milžiniški. Vienuolynas buvo neseniai rekonstruotas. Sudegė muziejus, kuriame buvo laikomi liturginiai reikmenys,“ – neslėpdamas nusivylimo 8 valandą ryto kalbėjo R.Žaromskis.

Pasak E.Bartulio, iš pradžių ugniagesiam buvo kilę keblumų dėl vandens – jie jo neturėjo, vėliau imtas siurbti ežero vanduo. Liepsnų gesinimo darbai stringa ir dėl to, jog gelbėtojai neturi reikiamos technikos stogui gesinti.

Anot Kultūros paveldo departamento, XVII – XVIII amžiais pastatytas Tytuvėnų švč. mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblis – vienas iš įdomiausių ir didžiausių sakralinės architektūros paminklų Lietuvoje. Jis iki šiol yra laikomas vienu iš įspūdingiausių barokinių ansamblių Lietuvoje ir Šiaurės Rytų Europoje.

Prieš porą metų jis buvo restauruotas už keletą milijonų litų.

Tokio masto gaisro sakraliniame objekte nėra buvę

Į gaisro nuniokotą Tytuvėnų vienuolyno ansamblį išvykusi Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorė Diana Varnaitė Eltai sakė neatsimenanti, kad Lietuvoje naujaisiais laikais būtų degęs tokio masto sakralinis objektas, ir neabejojanti, kad padaryta žala – didžiulė.

„Baisi širdgėla ir tragedija, esame sukrėsti šio fakto. Vos prieš keletą dienų džiaugėmės, kad baigti tvarkyti Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno stogai. Tuose vienuolyno pastatuose, kur, kaip teigiama, buvo gaisro židinys, veikė pernai atidarytas sakralinis muziejus, bet kas ten galėjo atsitikti, turės pasakyti ekspertai. Gaisrų paveldo objektuose priežastis ištirti yra labai sudėtinga, dar sunkiau nustatyti jų kaltininkus. Tikimės, kad priežastims ir kaltininkams išaiškinti bus pasitelkti teisėsaugos organai. Kyla tikrai negeros mintys…“ – susijaudinusi kalbėjo departamento direktorė.

Ji prisiminė, kaip prieš trejus metus sudegė medinė Labanoro bažnyčia, vyskupijos ir vietos bendruomenės pastangomis jau prikelta iš pelenų, tačiau tokio didelio masto gaisro, koks kilo Tytuvėnų bažnyčioje ir vienuolyne, naujausiais laikais nėra buvę.

„Vienuolynas jau buvo restauruotas, o Tytuvėnų bažnyčiai restauruoti, išskyrus stogus, buvo gautos Europos Sąjungos lėšos, bet šis projektas dar nepradėtas įgyvendinti. Šiems darbams vykdyti veikia vietos įstaiga, kuri ir turėjo šįmet pradėti įgyvendinti antrąjį restauravimo etapą, tačiau dabar situacija labai pasikeitė. Dabar galbūt reikės stabdyti kai kurių kitų paveldo objektų restauravimą ir lėšas nukreipti Tytuvėnų vienuolyno ansambliui gelbėti“, – užsiminė D. Varnaitė.

lrytas.lt

© 2012, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.