0

Į Kaziuko mugę – ir vogti idėjų

kovo 10, 2012 Amatai, Renginiai

Arūnas Dumalakas//
Nejaugi tautodailininkai nebeturi fantazijos? Taip svarstė pirkėjai, prieš savaitę Kaziuko mugėje ieškoję išskirtinių darbų.

Vis dėlto kūrėjai sumanymų turi, tačiau įdomiausių darbų į muges paprasčiausiai neveža. Mat jie tuoj pat bus nuplagijuoti. Idėjų vagys nieko neperka. Jie išdygsta lyg iš po žemių. Jų rankose – fotoaparatai. Prišokę prie prekystalių, jie skubiai fotografuoja įdomiausius dirbinius ir taip pat nepastebimai pradingsta.

Foto gidas.wordpress.com

Praėjusį savaitgalį tokių fotoaparatais ginkluotų asmenų Kaziuko mugėje buvo kaip niekada gausu. Galbūt vilniečiai ir sostinės svečiai įamžino gražiausius mugės vaizdus? Nieko panašaus. Nes mugė – plagiatorių, idėjų vagių darbo vieta.

Žinoma, negalima kiekvieno nešino fotoaparatu vadinti ilgapirščiu. Tačiau tautodailininkai, menininkai ir amatininkai, neatsigindami plagiatorių, į Kaziuko mugę nebeveža įdomesnių, naujesnių kūrinių ir dirbinių.

Dėl šakių nesibylinėjo

Kaziuko mugės rengėjas Vytenis Urba puikiai žino, kurias jo idėjas nugvelbė plagiatoriai. Tai – sūpynės ant vežimo ir šakės šašlykams kepti.

Tų šakių dabar rasi jau ne viename sostinės restorane, kavinėje, kurių pavadinimų verslininkas minėti nenori.

Prieš penkerius metus pademonstravęs išmonę V. Urba neužmiršo, kad šakes reikia patentuoti. Jis mėgino apsaugoti įvairaus dydžio šakes – nuo 2 iki 7 strypų, už kiekvieną patentą mokėjo po 80 litų.

Kai išvydo plagiatus, V. Urba mėgino kovoti, bet greitai suprato, kad tai – beviltiška. Mat plagiatoriai pateikė paaiškinimus, kad šakės šašlykams ne visai tokios, kaip verslininko patentuotos. Esą vienų kotas trumpesnis, kitų – strypai kitokie.

„Į patarimą kreiptis į teismą numojau ranka“, – prisiminė nemalonią istoriją vilnietis verslininkas, pastebėjęs, kad toks beždžioniavimas vyksta jau penketą metų.

Prekiavo Pilies gatvėje

Labiausiai nuo idėjų vagių kenčia kryždirbiai ir medžio drožėjai. Tačiau ir 17 metų keramiku dirbantis Kęstutis Šeduikis pasakojo, kad po vienos Kaziuko mugės panašius į jo gaminamus varpelius pastebėjęs parduodamus Pilies gatvėje.

„Pamačiau pro automobilio langą, bet tą kartą nesustojau. Apsižiūrėti atėjau vėliau. Varpeliai buvo baisūs, lyg mano darbo brokas. Man pasidarė labai gėda“, – sakė keramikas.

Iš prekeivės jis bandė išklausti, kas gamino tuos varpelius, bet moteris dievagojosi nežinanti. Vėliau varpeliai, panašūs į K. Šeduikio, iš Pilies gatvės pradingo.

Keramikę teko sugėdinti

Taip buvo jau ne kartą – nugvelbę idėjas vagys mėgino gaminti panašius į K. Šeduikio keramikos gaminius, bet paskui jie pradingdavo. „Keramika – tai sritis, kur reikia daug žinių, įgūdžių. Galbūt todėl vagims sunkiai sekasi mane kopijuoti“, – paaiškino vilnietis.

Ne kartą pasitaikė atvejis, kai padirbėję K. Šeduikio dirbtuvėje ir ją palikę pradedantys keramikai Kaziuko mugėse prekiaudavo į patyrusio tautodailininko panašiais gaminiais.

„Kartą neiškenčiau ir priėjęs vieną tokią mergaitę sugėdinau. Sakau: „Mokiau, mokiau tave ir neišmokiau. Juk ne taip gyvūnėlių ausytes ir nosytes nulipdei“. Per kitą Kaziuko mugę tos mergaitės lipdiniai jau buvo visai kitokie“, – juokėsi K. Šeduikis.

Neleidžia fotografuoti

Tautodailininkė Roma Gudaitienė daugiau nei porą mėnesių nieko negalėjo kurti, kai pamatė savo paveikslo iš žolynų „Saulė sužydo“ plagiatą.

„Žolelė žolelėn buvo surikiuota. Net pamaniau – o gal tai mano? Bet paskui, kai supratau, net rankos nusviro“, – Kaziuko mugėje prieš ketverius metus patirto smūgio nepamirš tautodailininkė. Ji nėjo aiškintis su plagiatore, nors ją pažįsta.

R. Gudaitienė Kaziuko mugėje neleidžia fotografuoti savo kūrinių, nors lankytojai su fotoaparatais mėgina aiškinti, jog tai – vieša vieta.

Kartą ji sugėdino fotoaparatais pliaukšinčius jaunuolius, o šie atšovė, kad nuotraukų reikia kursiniams darbams. „Kas iš tokių vaikų išaugs? Kodėl mokytojai tokius dalykus skatina?“ – atsiduso vilnietė.

Sodus gamina serijomis

R. Gudaitienė kuria ir šiaudinius sodus. Ji žino net įmonių, kurios tautodailininkę mėgdžioja, pavadinimus. Jeigu kuri nusiperka R. Gudaitienės sukurtą sodą, žinok, kad netrukus panašių seriją išvysi.

Moteris jau nekreipia dėmesio į panašias detales. Ji įsitikinusi, kad sutapimų gali pasitaikyti. Ypač jie dažni karpiniuose.

Ar autorių teisių gynėjai gali apsaugoti nuo vagysčių?

R. Gudaitienės nuomone, tautodailininkai šioje srityje – labiausiai pažeidžiami. Juk tautodailėje vyrauja raštai, idėjos, atkeliavusios iš amžių glūdumos. Jei jie kartojasi, ar įrodysi, kad tai – vagystė?

Pažvelgė kaip į priešą

Autorinius taikomosios tekstilės darbus iš veltinio kurianti tautodailininkė Inga Samušienė nedalyvauja nei Kaziuko, nei kitose mugėse.

Tačiau šioje Kaziuko mugėje į I. Samušienės panašių veltinio šlepečių buvo galima pamatyti Maironio gatvėje.

Viena priežasčių, kodėl tautodailininkė kreivai žiūri į muges, – idėjų vagystės.

„Grįžę iš kiekvienos mugės mano kolegos tautodailininkai pasakoja tą patį – kaip fotografavo jų dirbinius, kaip teko varu varyti nuo prekystalio ar net iš palapinės“, – prisipažino I. Samušienė.

Išskirtinis tokių vagių bruožas – jie nieko neperka. Tiktai fotografuoja.

Pačiai I. Samušienei vienos mugės metu teko patirti prekiavusio menininko priešiškumą, nes šis įtarė, kad moteris kėsinasi pavogti idėją.

I. Samušienei patiko mediniai šviestuvai, bet prieš pirkdama ji visada pasitaria su vyru Kęstučiu. Todėl šviestuvais prekiavusio menininko ji paklausė, ar yra internete tinklalapis, kuriame galima susipažinti su dirbiniais.

„Jis pažvelgė į mane tarsi į priešą. Vėliau man paaiškino, kad jei nuotraukas paskelbs internete, kitą dieną kas nors jau gamins panašius šviestuvus“, – pasakojo I. Samušienė.

Detektyvo verta istorija

Tautodailininkė įsitikinusi – išeities nėra. „Autorių teisių gynėjai tiesiai šviesiai pasako – mes po turgavietes vagių nesivaikysime“, – apgailestavo I. Samušienė.

Pati ji pakliuvo į detektyvo vertą istoriją, kai internete aptiko nuorodą su nuotraukomis, kuriose buvo vaizduojami veltiniai, labai panašūs į tuos, kuriuos ji velia su vyru. Plagiatoriai nepasikuklino nukopijuoti net jų šeimos biografijos.

Matydama nukopijuotus sportinius batelius moteris netruko prisiminti pernai mokytis įsiprašiusią mažeikiškę – bendravardę Ingą. Moteris įkyrokai prašėsi pamokoma velti. Esą ji norėjo savo rankomis pasigaminti veltinių vestuvėms.

Naršydama internete I. Samušienė sekė Ingos ir jos vyro pėdsakais ir rado daugybę vagysčių. Per keletą dienų tautodailininkei pavyko išsiaiškinti visą plagijavimo sistemą.

Renginyje knibždėjo ir paprasti vagys

Kaziuko mugėje darbavosi ne tik plagiatoriai, bet ir paprasti vagys. Iš viso užregistruota 16 pranešimų apie nusikaltimus.

Tik prasidėjus Kaziuko mugei Tymo kvartale su įkalčiais buvo sulaikyti 23 ir 27 metų vilniečiai, kurie išlupo iš automobilio BMW abiejų pusių šoninių veidrodėlių stiklus. Po nusikaltimo įtariamieji bandė sprukti kitu BMW automobiliu, tačiau nespėjo ir buvo sulaikyti.Ilgapirščiai sulaikymo metu pasipriešino pareigūnams, todėl teko panaudoti kovinės savigynos veiksmus. Sulaikytųjų automobilyje rasta ir daugiau vogtų automobilių veidrodėlių stiklų.

Pirmąją mugės dieną policininkai Gedimino prospekte pastebėjo jiems puikiai pažįstamą 42 metų kišenvagį. Atsegęs pensininkės rankinės šoninę kišenę jis ištraukė piniginę. Nusikaltimo vietoje buvo didelė žmonių spūstis, todėl kišenvagiui pavyko pasprukti. Pareigūnams šis kišenvagis įkliuvo kitą Kaziuko mugės dieną, kai pamėgino nugvelbti naminių dešrų.

Gedimino prospekte su įkalčiais buvo sulaikytas 34 metų vagis, iš prekeivio pavogęs dvi poras pirštinių. Vagišius sulaikomas pasipriešino policijos pareigūnams, todėl buvo panaudoti kovinės savigynos veiksmai.

Antrąją Kaziuko mugės dieną Gedimino prospekte nuo prekystalio dingo molinė puodynė su 910 litų. Policijos pareigūnams pavyko sučiupti du 36 metų vagis.

Pasinaudodami Gedimino prospektą užplūdusia minia 34 ir 42 metų vagys pora iš prekybos centro „Gedimino 9“ parduotuvės „Batų centras“ mėgino pavogti 359 litus kainuojančius batus. Nors vagišiai juos bandė išnešti krepšyje su specialiu folijos įdėklu, vis tiek įkliuvo.
„Lietuvos rytas“

© 2012, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.