0

Jaudinanti lietuviška patirtis be stereotipų

balandžio 2, 2012 Lietuviai užsienyje

Stasys Vaitonis//
Pavojinga nelegalių migrantų kelionė per Meksiką.
Per didžiulę Meksikos teritoriją sienos su JAV link riedantys krovininiai traukiniai gabena ne tik krovinius, bet ir „gyvąsias prekes“. Tai – tūkstančiai Centrinės Amerikos gyventojų, pasiryžusių pavojingai kelionei į geresnį gyvenimą.


Tačiau neretai košmariška kelionė „mirties traukiniu“ baigiasi tragiškai: žmonės iškrenta iš sąstato ir žūva arba sunkiai susižaloja. Maža to, kaskart jų tyko nusikaltėlių grupuotės, besigviešiančios atimti paskutinį dolerį, neoficialų bilietą į išsvajotą pasaulį – JAV, o vietos teisėsaugos institucijos abejingai stebi visą šį procesą.

Meksika turi daugybę savų problemų, todėl tūkstančių salvadoriečių ar hondūriečių likimas kol kas lieka antrame plane. Taigi per Meksiką keliaujančiais migrantais priverstos rūpintis nevyriausybinės organizacijos. Viena tokių – „Estancia del Migrante González y Martínez“. Pasišventusių entuziastų būryje galima surasti ir vieną lietuvę… Augustė Usonytė Esekso universitete Didžiojoje Britanijoje studijuoja politikos mokslus ir šiuolaikines kalbas.

Ispanų kalbos paskaitos merginą atvedė į tolimą ispanakalbę Lotynų Amerikos valstybę – Meksiką. Jau daugiau nei septynis mėnesius šioje šalyje praleidusi lietuvė pamatė ne tik turtinga istorija ir kultūra alsuojančią Meksiką, tačiau ir kitą, tamsiąją jos pusę. Augustė nedvejodama tapo savanoriškos organizacijos nare ir laisvu nuo studijų metu skuba ten, kur Meksiką kertantiems migrantams iš Centrinės Amerikos labiausiai reikia neabejingų žmonių pagalbos.

Su Auguste kalbėjomės apie gyvenimą Meksikoje, ten egzistuojančias problemas, darbą savanoriškoje organizacijoje ir bandėme sugretinti tenykštę situaciją su liūdna nūdienos Lietuvos realija – masine emigracija.

Viso gyvenimo santaupos – negarantuotas bilietas į JAV

Ar per Meksikos teritoriją masiškai sienos su JAV link traukiantys migrantai pačios Meksikos valstybės mastu yra įvardijama kaip rimta problema, kurią reikia spręsti? Ar visgi labiau žiūrima pro pirštus? Juk iš esmės nenormalu, kai policija ir nusikalstamos gaujos veikia kone panašiais principais ir niekas nekontroliuoja ant valstybinių krovininių traukinių pavojingai keliaujančių žmonių.