0

Įvairiausi kiaušinių marginimo būdai: nuo pačių seniausių iki naujoviškiausių

balandžio 6, 2012 NAUJIENOS, Šventės, tradicijos ir papročiai

Marginimas natūraliais dažais
Tai vienas iš pačių seniausių marginimo būdų. Marginimui naudojami natūralūs dažai, gaunami iš augalų dalių. Reikia paimti tiek vandens, kad jis apsemtų dažomus kiaušinius. Į vandenį įpilti 1 šaukštelį acto ir tam tikrą kiekį intensyvią spalvą turinčių augalų dalių. Mišinys verdamas 15 min. Į atvėsusius dažus merkiami kiaušiniai ir dar verdama 15 min. Išvirti kiaušiniai dar palaikomi dažuose. Nuo to, kiek laiko laikysime margučius dažuose, priklausys spalvos intensyvumas.

O štai keletas receptų:
Šokoladinė spalva – 4 šaukštai kavos tirščių, 1 šaukštelis acto, vandens.
Ruda spalva – 12 pakelių arbatžolių, 1 šaukštelis acto, vandens.
Ochros spalva – 4 puodeliai raudonojo svogūno lukštų, 1 šaukštelis acto, vandens.
Geltona spalva – 1 puodelis ramunėlių, 1 šaukštelis acto, vandens.
Žalia spalva – 2 puodeliai špinatų, 1 šaukštelis acto, vandens.
Rožinė spalva – burokėlių sultys, 1 šaukštelis acto.
Levandų spalva – žibučių žiedų, 1 šaukštelis acto, vandens.
Aukso spalva – 2-3 šaukšteliai ciberžolės arba geltonojo imbiero miltelių, 1 šaukštelis acto, vandens.
Mėlyna spalva – 2 susmulkintos galvos raudonojo kopūsto, 2 litrai vandens ir 6 šaukštai acto. Mirkykite per naktį, jei norite ryškiai mėlynos spalvos.

Dažymas vašku
Pradžioje reikia pasigaminti dažymo įrankį: į pieštuką įsmeikite nedidelį smeigtuką su maža galvute. Skardinėje ištirpinkite vašką (ne parafiną!) ir laikykite jį ant mažytės ugnies, kad neatvėstų. Smeigtuko galvutę mirkome į ištirpintą vašką ir piešiame norimus raštus ant kietai išvirto ir dar šilto kiaušinio. Kai vaškas sustingsta, kiaušinį dedame į šiltus dažus. Išėmę vašką nugramdome arba
pašildome ir nušluostome servetėle. Jei norime gauti kelių spalvų raštus, pirmiausia kiaušinį nudažome šviesesne spalva (pvz., geltona), išbraižome raštus ir merkiame į tamsesnę spalvą (pvz., mėlyną). Šiuo atveju turime žalią kiaušinį su geltonais raštais.

Marginimas lipniomis juostelėmis
Technika labai paprasta: ant virto kiaušinio ornamentus reikia lipdyti iš lipnios juostos, paskui dažyti šviesiais dažais, po to vėl lipdyti, tada – į kitokius dažus. Pakartoję procesą keletą kartų, galime gauti žavingą ir netikėtą rezultatą.

Marginimas siluetais
Iš lipnaus popieriaus iškerpami patys įvairiausi velykiniai siluetai ir kruopščiai prilipdomi prie virto kiaušinio. Tada belieka įmerkti kiaušinį į vandenį su dažais ir pasidžiaugti rezultatu. Marginimas kaklaraiščiais Jei namuose turite senų, nebenaudojamų šilkinių kaklaraiščių, pasirodo, jais sėkmingai galima nudažyti kiaušinius. Tereikia į kaklaraiščio skiautę įvynioti kiaušinį, paskui aprišti švariu baltu skudurėliu ir virti puode.

Marginimas „emocijomis“

Ant nudažytų įvairiaspalviais dažais kiaušinių juodu markeriu nupieškite kokias tik norite emocijas. Štai kokie linksmi margučiai!

Marginimas kempinėle

Išvirkite kiaušinius. Pamirkykite kempinėlę vandenyje. Sukarpykite ją į kelias mažesnes dalis, kad būtų pakankamai kiekvienai spalvai. Vienkartinę lėkštę panaudokite kaip paletę, mažais kiekiais išspauskite kelių skirtingų spalvų dažų. Pasidėkite šalia tuščią kiaušinių dėžutę, į kurią dėsite išmargintus kiaušinius, kad šie išdžiūtų. Padažykite kempinėlę į akrilinius dažus, popieriniu rankšluosčiu nusausinkite jų perteklių. Laikydami kiaušinį rankoje, lengvais prisilietimais kempinėle tapšnokite jį norima spalva, marginkite piešinėliais ar raštais. Nudažytą kiaušinį dėkite į dėžutę, kad nudžiūtų. Dažams nudžiūvus, išmarginkite jį kita spalva. Šį procesą kartokite, kol jūsų margutis taps pakankamai spalvingas ir gražus.

Skutinėjimas

Nudažome kiaušinius natūraliais ar sintetiniais dažais. Mažu peiliuku išskutinėjame pačius įvairiausius raštus. Marginimo esmė yra tokia: peiliuku nuskutamas viršutinis dažų sluoksnis ir pradeda matytis apatinis, baltas kiaušinio lukštas. Geriausia skutinėti balto lukšto kiaušinius.

Namų puošybai skirti margučiai

Puošimas žolyte
Išpūsti kiaušinio lukštai apklijuojami žolės stiebeliais ir įtupdomi į mažus vazonėlius.

Puošimas siūlais
Išpūskite kiaušinį. Kiaušinio lukštą nuplaukite ir nušluostykite. Į vieną skylutę įkiškite siūlo mazgelį ir užtepkite lipalu. Tuomet palaipsniui tepkite lipalu kiaušinio lukštą ir sukite siūlą. Kai norėsite pradėti darbą kita spalva, siūlą nukirpkite ir priklijuokite. Šalia buvusios spalvos siūlo galo priklijuokite naujos spalvos siūlo galą. Taip apsukite siūlu visą kiaušinio lukštą.

Vilnos kiaušiniai
Išpūskite kiaušinį. Pasiruoškite karštą muilo tirpalą. Kiaušinį apdėkite norimos spalvos vilnos gabalėliais, sudrėkinkite karštu muilo tirpalu ir atsargiai glostykite tol, kol vilna įgaus kiaušinio lukšto formą.

Puošimas dekoratyviomis juostelėmis
Ant nudažyto kiaušinio reikiamose vietose priklijuokite dekoratyvias juosteles. Sukurkite pačius įmantriausius raštus.

Puošimas grūdais
Ant išpūsto kiaušinio lipalu klijuokite įvairias grūdines kultūras bei kitus birius maisto produktus: žirnius, kmynus, ryžius, grikius, kavos pupeles, lęšius, soras, pupeles ir kt.
Dekupažo būdu dekoruoti kiaušiniai
Darbui reikės: kiaušinių lukštų, akrilinių dažų, servetėlių, vandeniu skiesto lipalo, akrilinio lako, sendinimo lako.
Imame paruoštą tuščią kiaušinį ir dažome šviesiais akriliniais dažais. Kad būtų lengviau dažyti ir džiovinti, į vieną iš skylučių įkišame pagaliuką. Viršutinė skylutė pasislepia bedažant, o apatinę paslėpsime darbo pabaigoje. Kai dažai išdžiūsta, galime kiaušinius dekoruoti servetėlėmis. Išsirenkame norimus motyvus iš servetėlės ir skiestu lipalu juos priklijuojame. Jeigu nenorime sendinimo, kiaušinį paprasčiausiai nulakuojame. Jeigu norime pasendinti kiaušinį, tepame Antika1 laku. Kai jis išdžiūna, tepame Antika 2. Kiaušinių paviršius gražiai suskilinėja. Kad išryškintumėme suskilinėjimus, įtriname juos auksiniais ar kitokiais tamsesniais akriliniais dažais. Taip įvairiai dekoruotus kiaušinius nulakuojame akriliniu laku ir leidžiame išdžiūti.

Frivolite technika dekoruoti kiaušiniai
Tai gana daug laiko užimantis darbas. Apie šią techniką yra pakankamai literatūros. Pirmiausia reiktų pasimokyti gaminti kilpinėlius, o tuomet jais papuošti kiaušinio lukštus.
Vieni margučiai ažūriniai, tuščiaviduriai. Juos reikia daryti iš dviejų dalių. Numezgus iškrakmolyti ir aptempus ant kiaušinio susiūti. Kai išdžiūsta, siūlę išardyti ir atsargiai nuėmus nuo kiaušinio vėl susiūti.
Pilnavidurius margučius daryti daug paprasčiau, čia ir aiškinti nėra ko, reikia tik gerai apskaičiuoti dydį. Nepataikius tenka išmesti, nes išardyti ši technika neleidžia.

Marginimas lukštais
Nudažykite išpūstą kiaušinio lukštą ir apklijuokite suskaldyto kiaušinio lukšto gabalėliais.

Marginimas modelinu
Kiaušinio lukštas apklijuojamas modelino juostelėmis. Po to modelino kiaušinis kepamas orkaitėje pagal instrukciją.

Margučiai, dekoruoti quilting būdu
Iš spalvoto popieriaus padaroma daug elementų, kurie vėliau tam tikra tvarka, pagal pasirinktą raštą suklijuojami ant kiaušinio lukšto. Daug kantrybės reikalaujanti technika.

paruošė Eugenija Pakutkienė, punskas.pl

© 2012, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.