0

Gimdymas namuose: palaima sielai ir kūnui ar rizika gyvybei?

birželio 14, 2012 MEDICINA, Sveika gyvensena

Jos abi labai patenkintos, kad gimdė namuose. Vilnietė socialinė darbuotoja Rima Kurtinaitienė taip pagimdė savo antrą ir trečią, o kaunietė gydytoja akušerė-ginekologė Banga Kulikauskaitė – abu vaikelius.

Ligoninėje – tik pirmas

Socialinė darbuotoja R.Kurtinaitienė pirmąjį savo vaikelį, dabar 10 metų Liną, pagimdė ligoninėje. Prieš septynerius metus dukra Ieva ir prieš penkerius sūnus Justas gimė namuose. Kodėl?

Laukdamasi pirmojo vaikelio vilnietė pradėjo galvoti apie galimybę gimdyti šeimos būste. Vis dėlto, likus keliems mėnesiams iki gimdymo, ši alternatyva dar baugino ir atrodė pavojinga.

„Ir aš ligoninėje patyriau tai, ką negatyvaus patiria dauguma moterų, – šyptelėjo R.Kurtinaitienė. – Taip, buvo ir šaltumo, abejingumo. Mums gimdymas – išskirtinis įvykis, o jiems – rutina.“

Surinkusi daug informacijos, pabendravusi su medikais ir kai kuriomis namuose gimdžiusiomis moterimis, laukdamasi antrojo vaikelio Rima nusprendė gimdyti namuose.

Gimdyme dalyvavo pribuvėja ir jos vyras informatikas, kuris dar prieš pirmojo vaiko Lino gimimą pritarė, kad žmona gimdytų namuose.

Ar pribuvėja – medikė? R.Kurtinaitienė neslėpė, kad tai – vieša paslaptis, bet dėl dabartinių įstatymų, kurie draudžia medikams važiuoti pas gimdyves į namus dalyvauti gimdyme, tai patvirtinti ar paneigti ji atsisakė.

© Shutterstock nuotr

Nesielgė avantiūristiškai

„Į ligoninę važiuojame tik ypatingu atveju, todėl ta aplinka yra svetima, – teigė R.Kurtinaitienė. – Dažnai labai sunku pasakyti, ko reikia, kad per gimdymą moteris jaustųsi gerai. Tas jausmas labai instinktyvus. Bet vienas pagrindinių dalykų – saugi, jauki aplinka, kad niekas neišgąsdintų, neateitų svetimi žmonės – personalas, kurių aš nei vardų, nei pareigų net nežinau.“

Už galimybę turėti alternatyvą pasisakanti moteris patarė nelyginti gimdymo namuose dabar ir seniau, kai žmonės nesilaikė higienos: „Namai – tai ne kokie Dzūkijos miškai.“

Nusprendusi gimdyti namuose, Rima nesielgė avantiūristiškai ir neatsakingai. Nuolat lankėsi pas medikus, konsultavosi, įvertino riziką ir galutinį sprendimą priėmė tik likus dviem savaitėms iki gimdymo.

„Žinojome: jei iškiltų pavojus, skubiai važiuotume gimdyti į ligoninę“, – aiškino R.Kurtinaitienė.

Moteris neslėpė, kad finansiškai galimybė gimdyti ligoninėje ar namuose, dalyvaujant pribuvėjai, jai kainavo lygiai tiek pat.

Atmintyje – ypatingos akimirkos

„Tai buvo ypač nuostabus jausmas, nepalyginama patirtis, – prisiminusi, kaip gimdė namuose, sakė moteris. – Jaučiausi labai saugiai, per visą gimdymą jutau vaikelio judesius, procesas praėjo sklandžiai ir viskas buvo nuostabu. Pagimdžiau, o vaikelis liko greta, aš – savo lovoje, savo namuose. Ligoninėje jautiesi pacientas, o čia gyvenimas toliau tekėjo sava vaga.“

Kai laukėsi trečiojo vaiko Rima ir jos vyras apsisprendė labai lengvai: jei leis sveikata, gimdys tik namuose.

Moteris vėl kruopščiai tikrinosi sveikatą, konsultavosi su medikais ir, likus dviem savaitėms, taip pat neatmetusi galimybės išvažiuoti į ligoninę, pagimdė namuose.

„Tai buvo neeilinė diena. Atėjo pribuvėja, gimė vaikelis, jį suvyniojome į švarius vystyklus, priglaudžiau jį prie krūties, paskui aprengiau“, – ypatingas akimirkas prisiminė moteris.

Tėvams ir artimiesiems R.Kurtinaitienė su vyru nepasakojo, kad apsisprendė gimdyti namuose. Priežastis paprasta – kad nepradėtų nerimauti.

„Nenorėjome konfrontacijos, nes tai būtų privertę jaudintis ir mus, ir juos, – aiškino Rima, kurios mama, močiutė taip pat gimė ne ligoninėje. – Vėliau jau ramiai paaiškinome savo sprendimą. Ir kam jaudintis ir diskutuoti, kas būtų, jeigu būtų?“

O kur gimdant Ievą buvo Linas, o Justą – jau du vaikai? Sąrėmiai ir gimdymas vyko vakare ir naktį, tad tuo metu vaikai miegojo kitame kambaryje.

„Štai – sesė, štai – brolis“, – nusijuokė R.Kurtinaitienė, kai pabudę rytą naujienas sužinojo jos mažyliai.

Dukrą gimdė viena

„Moterys, kurios gali pagimdyti namuose, privalo turėti teisę pasirinkti, – neabejoja daugiau nei 10 metų akušere ginekologe dirbanti 42 metų gydytoja B.Kulikauskaitė. – Nevalia diskriminuoti moterų ir tokią šeimų galimybę reikia reglamentuoti įstatymu. Gimdymas namuose – ne užgaida. Tai paremta pasauline praktika. Galimybė gimdyti namuose yra suteikta beveik visose Europos valstybėse.“

Net trijose medicinos įstaigose dirbanti gydytoja puikiai supranta moteris, norinčias gimdyti namuose. Juolab kad turi asmeninės patirties: abu savo vaikus, 17 metų dukrą Jūrą ir 12 metų sūnų Mykolą, Banga pagimdė namuose.

Maža to, abu kartus gimdyme dalyvavo jos vyras, kuris ir nukirpo vaikeliams virkšteles. Tiesa, gimdant trečiąjį vaikelį dalyvavo ir artimiausios draugės.

„Džiaugiuosi nepatyrusi jokių komplikacijų, esu labai laiminga, kad gimdžiau namuose. Mano motinystė labai džiaugsminga ir jaučiu didelį ryšį su vaikais, – tikino Banga. – Tiesa, buvau pasirengusi ir tam, kad gali prireikti važiuoti į ligoninę. Ir esu labai dėkinga po gimdymo mane apžiūrėjusiems ir man padėjusiems medikams.“

Vyrai nealpsta

Paprašyta patikslinti, kodėl beveik prieš 18 metų ji nusprendė gimdyti namuose, B.Kulikauskaitė neslėpė, kad tuomet gimdymo namuose buvo kitokios sąlygos nei dabar.

„Man buvo svarbu, kad vaikelis nebūtų atskirtas nuo manęs, norėjau jaukumo, kurį suteikia namai“, – Banga gimdė dar būdama akušerijos ir ginekologijos rezidentė ir daug domėjosi gimdymu namuose.

Savo dukrą ir po to sūnų priėmęs, virkšteles nukirpęs Bangos vyras ilgai tam rengėsi, konsultavosi, apsvarstė įvairias situacijas. Tam rengėsi ir Banga. Būdama nėščia moteris lankėsi pas medikus

Kas būtų, jei vyras, žmonai gimdant, sutriktų ar net nualptų?

B.Kulikauskaitė nusijuokė: „Vyrai nealpsta. Per daugiau nei 10 mano darbo metų tai nutiko tik kartą, bet ne iš baimės, o vyrui giliai kvėpuojant su gimdyve.“

Tai – ne grįžimas į praeitį

Motinyste besidžiaugianti medikė neslėpė, kad jau pats vykimas į ligoninę kai kurioms moterims yra stresas, o gimdant tai nepageidautina, nes slopina gimdymą.

Įrodyta, kad namuose gimdančioms moterims prireikia mažiau intervencijų ir jos patiria daug mažiau psichologinių komplikacijų.

„Yra moterų, kurios lengvai pagimdo nepalankioje situacijoje, bet yra ir itin jautrių gimdyvių, – aiškino akušerė-ginekologė. – Gimdymas nėra operacija, tai – normalus fiziologinis procesas, kuris tūkstančius metų vykdavo namuose.“

Gydytoja patikslino: galimybė gimdyti namuose nėra sugrįžimas šimtmečiais atgal. Dabar daugumos žmonių namai švarūs, kambariuose nekabo voratinkliai, o gimdant medicininis sterilumas neprivalomas.

„Žinoma, gimdyti namuose gali tik sveikos moterys, kurių nėštumas – be jokių komplikacijų, – teigė B.Kulikauskaitė. – Nėštumo laikotarpiu moteris privalo lankytis pas medikus, kurie įvertina rizikos veiksnius. Nėštumo pabaigoje medikai turėtų nuspręsti, ar moteriai suteikti galimybę gimdyti namuose. Be to, gimdant namuose jie turėtų prižiūrėti gimdyvę ir žinoti, kaip reaguoti.“

Pasaulyje gana populiaru

Pasaulio praktikoje, pasak akušerės-ginekologės B.Kulikauskaitės, maždaug viena moteris iš šimto pasinaudoja galimybe gimdyti namuose.

„Liuksemburgo gyventojos, atvirkščiai, dažniausiai renkasi gimdymo įstaigas, nors šioje šalyje taip pat yra galimybė gimdyti namuose, – pavyzdį pateikė B.Kulikauskaitė. – Liuksemburgo medicinos įstaigose gimdyvėms sudarytos fantastiškos sąlygos, atsižvelgiama į visus moterų pageidavimus, jos viliojamos vos ne pyragais.“

Užsienio šalyse įvertinus galimą riziką, nuo 15 iki 30 proc. moterų, kurios nusprendžia gimdyti namuose, vis dėlto būna pervežamos į ligonines.

„Leidimas gimdyti namuose, prižiūrint medikams, išduodamas labai atsakingai, – tikino B.Kulikauskaitė. – Neįžvelgiu jokių argumentų prieš, kurie draustų pasirinkimo teisę. Labai teisingai viena mama pasakė: vienaip jaučiamės priimdami svečius net ir aukščiausio lygio restorane, kitaip – namuose.“

sveikata.diena.lt

© 2012, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.