0

Kaip pasiruošti Rasų šventei

birželio 22, 2012 NAUJIENOS, Šventės, tradicijos ir papročiai

Parengė Eglė Vindašienė//

Tik išbuvus visame šventės vyksme, galima atrasti paparčio žiedą ir sužinoti svarbiausią gyvenimo paslaptį.

Šventės poveikis kiekvienam bus tuo didesnis, kuo labiau visi įsitrauks į šventinį vyksmą, todėl čia nebus žiūrovų – visi dalyvaus bendru ritmu ir jausmu.

Kaip pasiruošime šventei, taip ir švęsime.

APIE RASAS

Piliakalnis

PASIRUOŠIMAS. Talka yra neatsiejama šventės dalis. Galima atvykti ir kiek vėliau. Ruošime apeigų ir šokių aikšteles, šienausime, grėbsime, pririnksime malkų aukurui, sukrausime laužą vakaronei, kabinsime supynes, pinsime gėlių girliandas, žolynų ir ąžuolų vainikus, iškelsime stebules su ratais ir kupolę,  darysime deglus, paruošime ratus ridenimui, tversime vartus, kita. Maudynės.

Šventės apranga: tautiniai ar istoriniai drabužiai, kas neturi, lininiai, balti, šviesūs rūbas.

Turėti: vaišių su indais bendram stalui, siūlų vainikams, įrankių talkai, deglų, palapinę, miegmaišį, šiltesnių rūbų rytui, lietpaltį. rankšluostį maudynėms upėje. Muzikos instrumentų, pasimokyti Rasos šventės dainų. Turėti akmenį, kurį atsidėkodami paliksime  piliakalnio viršūnėje, taip kalnas mieliau priima žmones.

Per visas atliekamas apeigas ir ritualinius giedojimus būsime romūs ir darnūs – taip sukaupsime jėgų gyvenimui.

Šventėje draudžiama vartoti svaigalus, kvaišalus!

PROGRAMA:

Vartai. Jei yra upelis, čia suręsti vartus. Vanduo prie vartų – upelyje, šaltinyje prausimės, švarūs įžengsime į Rasų erdvę. Pasisveikinimas – susivienysime, susitelksime į artimųjų būrį. Lininis rankšluostis, šaltinio vanduo ąsotyje.

Sutartinė. Gamtos ir žmogaus pasveikinimas. Apsijungimas (ratelis, žaidimas, šokis), apeiginis Šventės atvėrimas visoms būtybėms ir pasauliams, praeičiai, dabarčiai, ateičiai.

Saulės palydėjimas. Tyliomis dainomis ir sutartinėmis palydėsime besileidžiančią Saulę ir įkursime aukurą.

Aukuras. Įžiebsime Ugnį, aukosime, padėkosime.  Dalinsimės apeigine duona, alumi (vaikams gira), linkėdami artimiems gerų išsipildymų, ratas sujungs ir sustiprins mūsų linkėjimus, maldavimus.

Kupoliavimas – tyloje, kas devynis žingsnius surinksime devynių laukų devynis augalus – kupolę. Burtai – pagal kupolę žolininkės nusakys kas laukia ateityje.

Laukų pagarbinimas. Rugių laukas. Nusilenksime Žemei į keturias puses, apeisime lauką, apgiedosime.

Medžio pagarbinimas. Ąžuolas. Liepa. Supsimės tarp medžių, pajusime apsivalymo oru džiaugsmą. Iš ąžuolo semsimės tvirtybės, iš liepos – lankstumo.

Protėvių pagerbimas. Ant piliakalnio pagerbsime protėvius, semsimės jėgų ant kalvos apglėbę akmenį, medį.

Laužas. Nuo aukuro uždegsime didįjį laužą. Deginsime praeitos Rasos šventės vainikus ir kupoles. Vidurnaktyje stiprinsime moteriškas ir vyriškas galias – merginos šoks aplink aukurą, vaikinai – aplink Kupolę. Ilgai ir saugiai degantis laužas Rasos šventei ČIA

Vaišės. Prie suneštinių vaišių stalo su geromis mintimis, ragausime šviežias gamtos gėrybes, šeimininkių sūrius, gardumynus. Gaivinsimės gira, sula (ne alkoholis).

Stebulė. Nusileidus saulei, uždegsime ant stulpo ugnį (ratas). Šoksime, dainuosime.

Foto baltai.lt

Kupolė. Apipinta žolynais kartis, viršūnėje kupolė (didelė augalų puokštė). Merginos mėto savo vainikėlius ant Kupolės medžio, stengiasi mesti kuo aukščiau, skaičiuoja ant kurios šakos užkibo, po tiek metų ištekės.

Ratų ridenimas. Ugninės eisenos į vakarus, paskui nusileidusią Saulę paleisime degantį Saulės ratą, iš jo riedėjimo sužinosime, kokie laukia mūsų metai.

Paparčio žiedo ieškojimas. Tyloje su deglais (uždegtais nuo laužo) einame ieškoti paparčio žiedo.

Vainikų plukdymas. Upėje (ežere) ar mariose, jūroje, iš vakarų į rytus, vainiko apsuptą, plukdysime Saulės ugnį, kad rytuose ji vėl užtekėtų. Vainikėlių plukdymas (galima su ugnimi). Vainikėlių gaudymas, išpirkimas. Vaikinai renkasi, stengiasi ištraukti, patikusios merginos vainiką, merginos išsiperka.

Šokiai ir dainos. Švintant suksime ratelius, žaisime žaidimus. Įsisuksime į pašėlusius lietuviškus šokius. Juoku ir triukšmu baidysime piktas dvasias. Vaikinai pašokdins visas merginas ir moteris, šios atsidėkos spindinčiomis šypsenomis – ir įsivyraus laimė.

Šokinėjimai per laužą. Sveikata, valymasis, ligonių pernešimas, kad pasitrauktų nesveikata. Merginų ir vaikinų poros sustiprins savo sąjungą kartu peršokdami per ugnį..

Saulės pasitikimas. Saulės patekėjimą sutiksime džiaugsmingai šokdami ir dainuodami. Pagarbinsime Aušrą. Lankysime laukus, baidysime miglą ir laumes.

Prausimasis rasa. Laukuose renkame rasas, braukiame rieškučiais, vaikštome basi, voliojamės pievose. Išsimaudę, išsiprausę žolių rasoje, dėkojame. Geriau neiti miegoti (medituojame ar palaimoje miegame).

Šventei pasibaigus, namuose ypatingoje vietoje pakabiname vainiką – darnos, amžinumo, skaistos simbolį. Sudžioviname kupolę, kurią naudosime vaistams ir užkalbėjimams.

ktkc.lt

© 2012, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.