3

Palangos Birutės parke – nebyli grafų gyvenimo istorija

liepos 17, 2012 Istorija, Kultūra

Palangos Birutės parko lankytojai kiekvieną vasaros ketvirtadienį kviečiami stebėti nebylią kurorto istoriją – vienoje iš gražiausių kurorto vietų įgyvendinamas projektas “Birutės parko atspindžiai”.

LLK Palangos Birutės parke - nebyli grafų gyvenimo istorija. Palangos miesto savivaldybės nuotr.

Jau septintus metus gyvuojantis projektas parko lankytojus nukelia į praėjusio šimtmečio pradžią. Kiekvieną ketvirtadienį nuo 18 iki 19 val. parke – prie didžiojo tvenkinio, saloje ar prie dvaro rūmų – galima sutikti XX a. pradžios drabužiais pasidabinusius senuosius dvaro šeimininkus: grafus, taip pat jų svečius – merginas bei jauną porą, mažąją grafaitę, sodininką ar tarnaites, skubančias patiekti vakarinę arbatą. Ši arbatos gėrimo ceremonija tvenkinio saloje skambant smuikininko atliekamoms melodijoms – reginys, kurį stebintys parko lankytojai pasijunta taip, tarsi jiems prieš akis nebyliai piešiama graži grafų Tiškevičių gyvenimo istorija.

Po parką vaikštantys personažai su lankytojais nebendrauja – taip siekiama išlaikyti paslaptingumą, solidumą bei senovinę dvasią. Į visus smalsių praeivių užduodamus klausimus “Birutės parko atspindžių” herojai atsakyti gali vienintele fraze: “Šiuo metu Palanga yra nuostabi, ar ne taip?”

“Nebylus trylikos personažų pasivaikščiojimas po parką sukuria atmosferą, lankytojus nukeliančią į praėjusio šimtmečio pradžią. Poilsiautojams tai labai patinka. Sulaukiame netgi nuolatinių stebėtojų, kurie kiekvieną savaitę ateina pasigrožėti piešiama istorija”, – sakė šio projekto sumanytoja ir įgyvendintoja, Palangos kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė.

“Kad po parką vaikštantys personažai atrodytų tikroviškai bei įtikinamai, projekto įgyvendintojai turėjo gerokai paplušėti. “Pirmiausia teko perversti visas senas grafų Tiškevičių giminės nuotraukas, saugomas tiek Palangoje, tiek Kretingos muziejuje. Pagal jas kūrėme kostiumus. Šiais metais senųjų grafų kostiumai atnaujinti bei pritaikyti vasaros periodui”, – sakė A. Latonienė.

Autentiškumo šiam projektui suteikia ne tik tiksliai atkartoti grafų laikmečio drabužiai, bet ir kitos šimtmečių istoriją atkartojančios detalės – parko tvenkinyje plaukiojanti valtis, nuo saulės saugantys skėčiai, vaikiškas vežimėlis, dviratis. Projekto įgyvendintojai patys ne tik siuva drabužius, bet ir kuria kitas reikalingas detales. Jiems labai padeda ir parko darbuotojai.

“Ilgą laiką galvojau, kas galėtų papuošti parką bei natūraliai įsilieti į jį. Pirmoji mintis buvo valtelė, kuri galėtų plaukioti tvenkinyje. Tai ir buvo pirmasis daiktas, kurį įsigijome šiam projektui. Vėliau pamaniau, kad gražu būtų, pavyzdžiui, senovinis skėtis ar grafų laikmečio drabužiais vilkinti mergina, skaitanti knygą parko rožyne, – detalės, į kurias praeiviai atkreiptų dėmesį”, – projekto gimimą prisiminė A. Latonienė.

Prieš septynerius metus startavę ir nuo tada kasmet palangiškius ir svečius džiuginantys “Birutės parko atspindžiai” jau po pirmojo personažų pasivaikščiojimo nepaliko abejonių – projektas turi didelį pasisekimą.

Rašo Sekunde.lt

© 2012, viršaitis. All rights reserved.

Atsiliepimai (3)

 

  1. lyvis sako:

    Aiškiai matyti, kad marksizmas pas mus turi labai gilias šaknis. Turistai lanko Anglijos karalienės apartamentus išskirus miegamuosius. lyvis

  2. oo sako:

    Jei gyventų gyvieji grafai. Tai tu juos už tvoros, privačios teritorijos (kuri dabar vieša) nematytumei apskritai.

  3. lyvis sako:

    Visa tai gražu. Bet kas negražu tai kad grafams Tiškevičiams nebuvo grąžinta nuosavybė. Kieno tai gėda savivaldybės, valstybės ar lietuvių? Tai būtų buvę daug gražiau matyt gyvenančius gyvus grafus, o ne butaforinis laisvalaikis. lyvis

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.