Ar švęsime Baltų vienybės dieną?
rugsėjo 22, 2012 Baltijos šalyse, Baltų bendravimas, Baltų gentys
J.Trinkūnas//Delfi.lt
Latviai paskelbė kreipimąsi į baltus visame pasaulyje švęsti rugsėjo 22 dieną Baltų vienybės dieną. Ši diena primena lietuvių ir latvių genčių pergalę Saulės mūšyje prieš kalavijuočių ordiną. Tai buvo tarsi Žalgirio mūšis XIII amžiuje, sustabdęs svetimųjų agresiją į Baltų žemes.
Šiandien Saulės mūšis simbolizuoja ne tiek militarinę, kiek baltų tautų bendros kilmės ir likimo idėją.
Jau keleri metai latviai ir lietuviai rugsėjo 22 dieną mini ir švenčia kaip Baltų vienybės dieną. Kurį laiką tai buvo daugiau lokalinis šventimas – Šiauliuose ir vietovėse arčiau pasienio. Pastaraisiais metais iniciatyvos sklinda jau plačiau. Populiari tapo “Piliakalnių sąšauka” arba “Piliakalnių šviesa”, kuomet vienu metu vakare uždegamos ugnys ant piliakalnių ar šalia jų.
Šimtai piliakalnių Lietuvoje ir Latvijoje nušvinta vienybės šviesa. Tai ne valdiška akcija, niekas jokių nurodymų nedarė, paprasti lietuviai ir latviai, ugnelėmis išreiškia pagarbą protėvių atminimui ir baltų vienybei. Pradedame suprasti, jog baltų vienybė tai nėra vien istorinis epizodas. Kai skiriančių sienų nebėra, reikia prikelti senąją bendrystę, kuri buvo vienaip ar kitaip nedraugiškų jėgų ardoma.Latviai tą dieną jau švenčia pačioje Rygoje, skiriamos lėšos koncertams ir renginiams. O kaip Vilniuje? Juk Vilnius visada buvo visų baltų centras, apie tai ne kartą rašė ir latvių kultūrininkai. Šventaragio slėnis jau gilioje senovėje tapo lietuvių svarbiausia šventviete, apie tai rašoma jau Lietuvos metraščiuose. Atrodo, kad slėnis garsėjo dar prieš Vilniui tampant sostine.Kai Lietuvos valdovai Šventaragyje pastatė vyriausią senojo tikėjimo šventyklą, ji tapo visos tautos šventykla. Galima tik įsivaizduoti, kas vyko prie Amžinosios Ugnies aukuro. Kariai, sugrįžę po sunkių kovų, iškilmingai pagerbdavo šventąją ugnį, valdovai prisiekdavo Perkūnui. Prisiminkime tai, minėdami Lietuvos vardo tūkstantmetį, ir pagalvokime, jog iš 1000 metų bent 400 metų buvo nekrikščioniški, ir neretai garbingi metai, kuomet Lietuva buvo apginta nuožmiose kovose…
© 2012, viršaitis. All rights reserved.
Ši diena primena lietuvių ir latvių genčių pergalę Saulės mūšyje prieš kalavijuočių ordiną – kiek atsimenu istoriją, tai ten nei lietuvių, nei latvių nebuvo, tik žemaičių ir žemgalių gentys. Bet šventė tikrai gera ir jungianti mūsų didžiąją tautą