3

Seimo komitetas siūlo stabdyti skalūninių dujų paiešką

vasario 11, 2013 Energetika, Gamtosauga, Lietuvos aktualijos

Stasys Gudavičius//

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas (AAK), vadovaujamas socialdemokrato Algimanto Salamakino, siūlo Vyriausybei stabdyti skalūninių dujų paiešką ir gavybą Vakarų Lietuvoje.

Foto Juditos Grigelytės

Vyriausybė žada svarstyti tokią komiteto poziciją, tačiau leidžia suprasti, kad vargu, ar jai bus pritarta.

Balsavo absoliuti dauguma

„AAK nutaria kreiptis į Vyriausybę, siūlant sustabdyti skalūninių dujų išteklių paiešką, žvalgybą ir gavybą, iki bus paskelbta Europos Sąjungos kompetetingų institucijų nuomonė apie tai, ar skalūninių dujų žvalgyba ir gavyba yra saugi aplinkosaugos požiūriu“, – sakoma priimtame komiteto nutarime.

Trečiadienį už tokį sprendimą balsavo 7 valdančiajai daugumai priklausantys komiteto nariai, susilaikė 2 opozicijos atstovai.

Vyriausybei taip pat siūloma sudaryti specialią darbo grupę problemoms, susijusioms su skalūninių dujų paieška, spręsti bei ekonominiam šio proceso pagrįstumui įvertinti.

Šie AAK sprendimai yra rekomendacinio pobūdžio. Premjeras Algirdas Butkevičius yra sakęs, kad svarstys Seimo komiteto išvadą, kai ji bus pateikta, tačiau pabrėžė, kad Lietuvai būtina išsiaiškinti, kokius išteklius ji turi, ar yra galimybių pradėti skalūninių dujų gavybą.

Geologijos tarnyba tęs vertinimą

Geologijos tarnybos vadovas Juozas Mockevičius VŽ sakė, kad nepaisant AAK priimto nutarimo, jo vadovaujama institucija iki vasario vidurio pateiks savo išvadą Vyriausybei, ar atitinka keliamus reikalavimus konkurso skalūninių dujų paieškai nugalėtojai – amerikiečių kompanija „Chevron“.

„Mes perduosime savo išvadą konkurso komisijai ir Vyriausybei, kuri jau pati spręs, ar patvirtinti konkurso rezultatus ir pasirašyti sutartį dėl dujų paieškos, ar sukti ienas atgal, atsižvelgiant į Seimo AAK sprendimą ir  vietinės bendruomenės reiškiamus ne visada pagrįstus nuogąstavimus dėl tyrimų skaidrumo ir draugiškumo aplinkai“, – sakė p. Mockevičius.

Į Seimo komiteto posėdį trečiadienį atvyko Tauragės ir kitų Vakarų Lietuvos regionų, kuriuose planuojama atlikti skalūninių dujų paiešką, atstovai. Ryte jie prie Seimo surengė piketą, protestuodami prieš numatomą žvalgybą. Vietinė bendruomenė baiminasi, kad skalūninių dujų gavyba pakenks dirvožemiui ir gruntiniams vandenims.

Gąsdino skeptiškai nusiteikęs ekspertas

AAK narius gąsdino komiteto vadovo Algimanto Salamakino pakviestas fizikas Emilis Urba: „Čia negali būti klausimo, bus tarša ar nebus taršos. Čia negali neatsitikti tarša. Ji būtų simptomatinio pobūdžio. Energetinis saugumas, aišku, labai svarbu, bet gal būtų tikslingiau galvoti apie kitokius jo užtikrinimo būdus. Kadangi negalime prognozuoti taršos, manau, reikėtų apsieiti ir be savų baldų deginimo.“

Keli komiteto nariai apkaltino p. Salamakiną vienpusiškumu parenkant ekspertus, ateinančius pasisakyti į AAK. „Turime ne propagandą komitete svarstyti, bet oficialių ekspertų išvadas. Net ir su „Chevron“ nesusitinkame, jokių šios problemos klausymų nesurengėme, o jau priimame sprendimą“, – sakė konservatorius Paulius Saudargas.

Komiteto vadovas informavo, kad susitikimą su „Chevron“ atstovais numatoma surengti po savaitės. Tačiau jis bei kai kurie kiti valdančiosios koalicijos atstovai komitete pasisakė už tai, kad jau dabar būtų priimamas AAK siūlymas Vyriausybei stabdyti skalūninių dujų paiešką.

„Pakankamai daug abejonių ir neigiamų nuomonių išgirdome, todėl sprendimą galime priimti“, – sakė p. Salamakinas.

Susiginčijo su ekspremjeru

Diskusijose dalyvavo ir AAK nepriklausantis ekspremjeras Andrius Kubilius, Seimo opozicijos lyderis.

„Raginu komitetą atidžiai išstudijuoti visą turimą medžiagą, susitikti su tarptautiniais ekspertais, su tais pačiais „Chevron“ atstovais. Tada daryti sprendimą“, – sakė p. Kubilius.

Jis be kita ko pagyrė dabartinį premjerą: „Jo pareiškimas, kad žmonės bus detaliai informuoti apie skalūninių dujų žvalgybą, yra racionalus ir tinkamiausias šioje situacijoje.“

Tačiau opozicijos lyderio pareiškimai sulakė aršaus AAK daugumos pasipriešinimo. „Aš nelabai suprantu, kodėl buvusi Vyriausybė taip gina tą projektą? Kodėl mes tyrimais kankiname provincijos žmones, o nepradedame jų Vilniuje, kad ir po p. Kubiliaus namu?“, – klausė AAK vadovas.

Į tai ekspremjeras ironiškai atšovė: „Prašome, galima pradėti, jeigu būtų ten rasta dujų, aš būčiau labai laimingas.“

Žada investuoti milijonus

Kovo mėnesį Vyriausybė turėtų spręsti, ar patvirtinti „Chevron“ konkurso skalūninių dujų paieškoms nugalėtoju ir ar pasirašyti su šia amerikiečių bendrove sutartį.

Fotoreportažas iš protesto:

Plačiau://vz.lt/

© 2013, viršaitis. All rights reserved.

Atsiliepimai (3)

 

 1. absoliuti dauguma - 7 sako:

  „Seimo komitetas siūlo stabdyti skalūninių dujų paiešką“

  „Balsavo absoliuti dauguma“

  „Trečiadienį už tokį sprendimą balsavo 7 valdančiajai daugumai priklausantys komiteto nariai, susilaikė 2 opozicijos atstovai.“

  7- absoliuti dauguma. Kiek seime yra? 144? 😀

  • viršaitis sako:

   Visa bėda, kad tautai visai sumaišytas protas su loginiu mąstymu. Jei dar sykį perskaitysite ką parašėte „absoliuti dauguma“, tai pamatysite, kad „seimo komitetas“ nėra visi 144 seimūnai, o tik jų atstovai. Išrinkti atstovai (nežinau kiek tame komitete narių) sudarė daugumą. Negalima dėti lygybės ženklo tarp komiteto narių ir viso seimo, nes tada gautume jūsų variantą…
   Pagarbiai viršaitis

   • absoliuti dauguma sako:

    Visa bėda, kad tautai protą maišo žiniasklaida.

    Absoliuti dauguma yra 100%. Jei 7 prabalsavo, o 2 susilaikė. Tai jau nėra absoliuti dauguma. 7 prabalsuotojai tai 77,77% balsuotojų, o susilaikusių 22,22%.

    Parodykite absoliučią daugumą prabalsavusių komitete – nėra. Tai kas yra ABSOLIUTI DAUGUMA?

    ir pavadinimas „Seimo komitetas siūlo stabdyti skalūninių dujų paiešką“ labai bulvariškas, nes skamba kaip baigtinis neginčijamas nuspręstas rezultatas.

    Komitetas ne „siūlo stabdyti“. O tik siūlo seimui SVARSTYTI dėl stabdymo.

    ir frazė ABSOLIUTI DAUGUMA straipsnyje hiperbolizuoja seimo komitedo sprendimo rezultato svorį, kuris seimo atžvilgiu yra nykstamai mažas, bet komiteto spendimas sukurią ABSOLIUČIOS DAUGUMOS, kaip nenugalimos jėgos įvaizdį šiane staipsnyje.

    Va kame esmė. Išpučia burbulą, kuris yra aguonos dydžio, prieš kalną.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.