0

Lietuvos mokslininkai sukūrė algoritmą, kuris diagnozuos vėžį vien ištarus garsą „A“

lapkričio 12, 2014 MEDICINA, Mokslas

Lietuvos sveikatos mokslų ir Kauno technologijos universitetų mokslininkai sukūrė dirbtinį intelektą bei algoritmą, galintį vien iš žmogaus balso nustatyti, kokia, pradedant paprastais uždegimais ir baigiant gerklų vėžiu, liga pacientas serga, skelbia Lietuvos sveikatos mokslų universitetas.

Prof. Virgilijus Ulozas.© Gamintojo nuotr.

Prof. Virgilijus Ulozas.© Gamintojo nuotr.

„Tai automatinio balso analizės metodo kūrimas pirminei gerklų ligų atrankai ir ankstyvajai diagnostikai. Šis aparatas išgelbėtų ne vieną gyvybę, nes nemažai pacientų kreipiasi jau esant užleistai gerklų vėžio stadijai. Už nuolatinio balso sutrikimo ir pakitimo gali slėptis gerklų vėžys. Deja, sveikata dažniausiai įvertinama tik jos netekus. Ankstyva balso sutrikimų diagnostika turi būti lengvai pasiekiama visiems. Mūsų tikslas – sukurti automatinį akustinių balso parametrų analizės algoritmą. Šį projektą su Kauno technologijos universiteto mokslininkais vykdome jau dešimtmetį“, – pasakojo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos vadovas prof. habil. dr. Virgilijus Ulozas.

Anot mokslinio tyrimo vadovo, pacientui pakaks ištarti ištęstą raidę „A“ ir algoritmas pateiks atsakymą: sveikas žmogaus balsas ar ne, kokia liga įtariama. Atliekant tyrimą tereikės nurodyti savo amžių, lytį ir atsakyti į keletą paprastų klausimų. Medikai prognozuoja, kad šis unikalus lietuvių kūrinys bus populiarus ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Atliekant algoritmo tyrimus buvo ištirta apie tūkstantis 18-65 metų žmonių. Tiriami buvo tiek gerklų ligomis sergantys pacientai, tiek sveiki savanoriai. Visi tyrimo dalyviai buvo griežtai suskirstyti į grupes. Taip buvo sukurtas unikalus, didžiulis sveikų ir ligų pažeistų balsų bankas.

Anot V. Ulozo, algoritmas – ir kaip studentai, ir kaip jauni gydytojai – mokosi iš gaunamos medžiagos, įgyjamos praktikos. Labai svarbu ištirti kuo daugiau žmonių, įvertinti skirtingas jų diagnozes. Šiuo metu algoritmas į klausimą, ar pacientas yra sveikas ar ne, atsako beveik 90 proc. tikslumu.

ELTA delfi.lt

© 2014, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.