0

Kaip pasigaminti užpiltinį aliejų (fitolį)

rugsėjo 22, 2015 Žolininkystė

Fitolis – tai augalo dalių ištrauka šalto spaudimo aliejuje. Paprastai tariant, fitolis gaminamas užpilant augalo lapus, žiedlapius ar stiebus aliejumi ir po kurio laiko juos nusunkiant. Taip gaunamas vertingomis augalų medžiagomis praturtintas aliejus. Dėl tokio gamybos būdo fitoliai dar vadinami užpiltiniais aliejais, taip pat maceratais, ištraukomis.

Augalų užpylimas aliejais – tai labai senas aliejų gamybos būdas, senesnis net už eterinių aliejų gavybą. Nors fitoliai yra vertingi kaip ir eteriniai aliejai, jų sudėtis skirtinga. Fitoliuse dažnai ištirpsta tos augalų medžiagos, kuriomis eteriniai aliejai nepasižymi, tačiau ir fitoliuose nerasime visų eterinių aliejų savybių.

Žaliava. Fitoliams gaminti tinka tos augalų dalys, kurios yra laikomos vertingomis (žiedai, stiebai, lapai, sėklos ar pan.). Gali būti naudojama tiek žalia, tiek džiovinta žaliava, tik svarbu, kad ji būtų sausa.

Aliejus. Užpilti galima saulėgrąžų, sezamų, migdolų, dygminų, vynuogių sėklų ar kitu kokybišku aliejumi, tik būtinai nerafinuotu, šalto pirmo spaudimo.

Procesas. Užpiltinio aliejaus gamybai reikės žaliavos, aliejaus, stiklinio indo plačiu kaklu (geriausia tamsaus stiklo), marlės (jei laikysite gryname ore).

I. Į indą beveik iki viršaus pridėkite pririnktų augalo žiedų ar lapų.

II. Viską užpilkite aliejumi. Gerai išmaišykite, kad aliejus apsemtų visą žaliavą, kitaip atsiras oro pūslių ir procesas nevyks.

fitolis

III. Indą su augalais ir aliejumi pastatykite kuo šilčiau ir laikykite 21 dieną, kas 7 dienas keiskite žaliavą (senąją nukoškite ir išmeskite, o naująją užpilkite nukoštu aliejumi ir papildykite nauju).

Jei turite galimybę, indą laikykite saulėje, lauke, jo viršų aprišę marle (taip aliejų apsaugosite nuo galimų interesantų). Jei saulė nelepina, uždarytą indą pastatykite virš radiatoriaus ar viryklės – kuo bus šilčiau, tuo maceruosis greičiau. Augalus galite mirkyti ir trumpiau – maceratas skirsis tik savo stiprumu.

Galima ir greita maceracija. Žaliavą (būtinai tik džiovintą) smulkiai supjaustykite, užpilkite aliejumi ir kaitinkite ant viryklės (iki 60 °C) 2–4 valandas. Atvėsinkite, nukoškite, išpilstykite.

Užpiltinius aliejus galima gaminti iš kraujažolių, jonažolių, ramunėlių, medetkų, arnikų ir kt., ne mažiau vertingi yra kvapniųjų augalų maceratai, pavyzdžiui, rožės, vingiorykštės ir kt. žiedų.

Nuotraukose – vingiorykštės žiedų maceravimas.

Šaltinis: patisau.lt

© 2015, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.