0

Netoli Suvalkų iš plėšikų atimti labai vertingi jotvingių kapinyno daiktai

lapkričio 9, 2015 kapinynai, piliakalniai

Prekeiviai ginklais atrado daiktus, kuriuos žmonės naudojo prieš 1,5 metų. Tuo pačiu privedė prie didžiulio kapinyno, slėpusio vertingus su jotvingių kultūra ir ankstyvaisiais viduramžiais susijusių artefaktų, atradimo. Tai jau antrasis toks didžiulis kapinynas Suvalkijoje (Suvalkų regione).

Vieta, kur rastas jotvingių kapinynas

Vieta, kur rastas jotvingių kapinynas

Pusė amžiaus jau praėjo nuo Šveicarijos jotvingių kapinyno atradimo ir tyrinėjimų. Apie antrąjį tokio pobūdžio atradimą Suvalkų apylinkėse niekas net neįtarė. Tai panašaus dydžio laidojimo paminklų sankaupa.

Į viešumą įvykis papuolė visai atsitiktinai. Dėka jau metus laiko vykstančio slapto policijos tyrimo dėl nelegalios prekybos ginklais. Finalas tapo akibrokštu – buvo atrastas IV-VI a. jotvingių kapinynas. Iš neoficialių šaltinių informuojama, kad urnos rastos Filipavo (Filipów) apylinkėse.

Olštino (Olsztyn)Vaivadijos policijos komisariatas eksponatus rado vieno iš įtariamųjų dėka, kuris  sutiko bendradarbiauti. Plėšikai, ieškodami karybos artefaktų, naudojosi metalo detektoriais, kurių pagalba atrado ir iškasė apie 3000 metalinių daiktų ir laidojimo urnų. Pasak Suvalkų apylinkės kraštotyros muziejaus vyr.muziejininko Jiežy Siemaško (Jerzy Siemaszko) dauguma artefaktų be jokios abejonės priklauso jotvingių kultūrai iš ankstyvųjų viduramžių periodo. Pirmučiausiai tai yra kario ginkluotė, koviniai kirviai, kalavijai, papuošalai ir (kaip prisipažino įtariamasis) tarp kitko iškelta urnos su degintais palaikais. Dalį daiktų pavyko  atgauti ir atiduoti apsaugai bei tolesniems tyrimams.

jotv12
jotv13

jotv14

jotv1

Šio įvykio tolimesnis policijos tyrimas vyksta ir ruošiami prokuratūrai dokumentai įtariamųjų apkaltai. Nors pagrindinis sekimų etapas jau yra baigtas, tačiau galėtumėm tikėtis, kad pavyks atgauti likusius eksponatus. Kaip informavo įtariamasis, iš išplėštojo kapinyno iškelta apie 3000 artefaktų. Deja, apie 70 proc. Kapinyno turbūt jau sunaikinta. Siemaško pabrėžia, kad plėšikų perkasinėtas teritorijas bus būtina ištirti iš naujo su arheologais ir detaliai patikrinti kapavietes, kadangi plėšikams dalis iškastų daiktų galėjo atrodyti nevertingi, o mokslininkams tai – lobis.

– Kol kas tai tik lašas didžiulėje jūroje, tačiau jau didelę, be galo vertingą ir įspūdingą,  muziejinių ir kultūrinių vertybių dalį atgavome ir turime. – Informuoja J. Siemaško.

Pagal radio5.home.pl šaltinį vertė Kornelija Mauliūtė

Jotvingių palikimas dabartinės Lenkijos teritorijoje yra labai užleistas. Daugybė šventviečių, apeiginių vietų su akmenų dariniais slepiasi miškuose.

© 2015, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.