0

Nauja apvaisinimo technologija homoseksualiems vyrams gali leisti turėti vienas kito vaikų

rugsėjo 15, 2016 Genetika, MEDICINA, Mokslas

Naujas su pelėmis atliktas mokslininkų tyrimas rodo, kad ateityje norint susilaukti vaikų žmonėms galbūt nereikės kiaušinėlio – vaikai galėtų gimti kiaušinėlį pakeitus kitomis ląstelėmis, rašo independent.co.uk.


„Nature Communications“ publikuotame tyrime mokslininkai aprašė eksperimentą, kurio metu parodė, kad pelės gali susilaukti palikuonių vietoj kiaušinėlio panaudojus kitų rūšių ląsteles, pavyzdžiui, odos.

gethumb

Taip gali būti išvengta tradicinio metodo, kuomet kiaušinėlį apvaisina sperma. Mokslininkų teigimu, tai reiškia, kad tolimoje ateityje moteris esant reikalui gali būti pašalinta iš reprodukcijos proceso.

Tiesa, mokslininkai tokį scenarijų pavadino spekuliatyviu ir fantastiniu, tačiau jo neišbraukia.

Jei ši technologija būtų išvystyta, ji leistų homoseksualiems vyrams turėti vienas kito palikuonių arba vyrui apvaisinti savo paties ląsteles su savo sperma, tokiu būdu sukuriant palikuonį, kuriame būtų tik jo paties genai.
Kur kas anksčiau šis atradimas galėtų padėti dėl vaistų vaisingumą praradusioms moterims susilaukti palikuonių panaudojus kitų organų ląsteles. Dabar tokiomis aplinkybėmis nevaisingomis tapusios moterys gali susilaukti savo palikuonių tik jei jų kiaušinėliai buvo užšaldyti prieš gydymą.
Naujas apvaisinimo metodas taip pat padėtų išsaugoti nykstančias gyvūnų rūšis, nes mokslininkams leistų išvengti dažnai sudėtingo ir komplikuoto kiaušinėlių surinkimo proceso. Vietoje to užtektų naudoti tik spermą ir somatines ląsteles.
„Mūsų tyrimas kvestionuoja dogmą, gyvavusią nuo tuo momento, kai pirmieji embriologai pirmą kartą pastebėjo žinduolių kiaušinėlius maždaug 1827-aisiais, ir apvaisinimą 50 metų vėliau, kad tik sperma apvaisintas kiaušinėlis gali nulemti gyvo žinduolio gimimą“, – sakė tyrimo vadovas Tony‘is Perry, embriologas iš Bath universiteto Jungtinėje Karalystėje.
Vaizdo rezultatas pagal užklausą „spermatozoid“

Mokslininkas taip pat atkreipė dėmesį, kad tyrimai su pelėmis tik parodo, jog technika teoriškai turėtų veikti ir su žmonėmis, tačiau dar reikia įdėti daug darbo, kad ją pavyktų įgyvendinti. Eksperimento metu buvo naudojami mokslininkų sukurti „partenogenetiniai“ pelių embrionai – moteriški embrionai, sukurti be spermos.

Įprastai tokie embrionai žūsta po kelių dienų, nes jie nėra tinkamai užprogramuoti. Tačiau mokslininkai nustatė, kad į juos galima injekuoti spermos ir tokiu būdu paversti įprastiniais embrionais. Tyrimo metu tokiu būdu buvo išvesta 30 pelių palikuonių, sėkmingai tai padaryti pavyko – 24 proc. atvejų. Palyginimui, tradiciniuose klonavimo metoduose šis skaičius tesiekia 1-2 procentus.
Šaltinis: 15min.lt,  mokslas.lt

© 2016, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.