0

Lygiadienio šventė ant Marijampolėje esančių piliakalnių

rugsėjo 28, 2016 Šventės, Šventvietės

V. Kulvinskas\\baltai.lt

Lygiadienis – metas, kai diena susilygina su naktimi. Rudens lygiadienis yra astronominio rudens pradžia. Nuo šios dienos nakties trukmė jau tampa ilgesnė už dienos trukmę ir toliau ilgėja. Tai diena, priešinga pavasario lygiadieniui (kovo 21 d.), po kurio naktis tampa trumpesnė už dieną ir toliau trumpėja iki Rasų (kai naktis trumpiausia).

Rudens lygiadienis tai Ilgių laiko pradžia, kada žmogus dažniau jaučia ilgesio jausmą savo išėjusiems artimiesiems, protėviams. Ilgių laikotarpis iki Vėlinių, tai ryšio sudarymo su mirusiais metas.

Šiais 2016 metais rugsėjo 22 d. ketvirtadienį rudens lygiadienis buvo paminėtas ir Marijampolėje ant Kumelionių bei Meškučių piliakalnių. Į lygiadienio šventę susirinko Darnos mokyklos bei Kurono akademijos mokytiniai bei svečiai.

web-meskuciu%cc%a8-piliakalnis2

Pirmiausiai aplankėme Kumelionių piliakalnį. Einant link piliakalnio nudžiugino širdį vaizdas pamačius, jog piliakalnis jau yra tvarkomas, nupjauta dalis krūmų. Vienas iš Kurono akademijos mokytinių pasidalino istoriniais faktais apie šį piliakalnį. Ši vieta, turi labai gilią ir seną istoriją. Lankydami šį kultūrinį bei dvasinį paveldą pabandėme prisiliesti prie Sūduvos krašto garbingos ir didingos praeities. Ant Kumelionių piliakalnio prie Šešupės kairiojo kranto stovėjo Kimenavos pilis. Apie šią pilį ir jos gynėjus bei ją puolusius kryžiuočius yra aprašyta ir vokiečių ordino nario – kunigo Petro Dusburgiečio knygoje „Prūsijos žemės kronika“.

web-zvakutes-ant-piliakalnio

Paminėję mūsų protėvių atminimą uždegdami žvakeles, pagal Šešupės upės tėkmę patraukėme link Meškučių piliakalnio.

Meškučių piliakalnio išskirtinumas buvo atrastas tik 2007 metais, nes Marijampolės savivaldybės užsakymu, 2006 – 2010 m. buvo vykdomi būsimo tilto per Šešupę prieigų bei kelio žvalgomieji archeologiniai tyrimai, kuriems vadovavo Vilniaus universiteto, Archeologijos katedros vedėjas Algimantas Merkevičius. Šioje vietoje jis rado 2 gyvenvietes. Archeologas nustatė, kad ši vietovė buvo labai apgyvendinta. Manoma, kad tai buvęs labai galingas sūduvių (jotvingių) regiono administracinis, gynybinis, politinis bei dvasinis centras.

rudens-lygiadienis-ant-piliakalnio

Kai atvykome prie Meškučių piliakalnio jau buvo prietema. Svečiams iš Kauno aprodėme ne vieną, o du esančius šioje vietoje piliakalnius. Piliakalniai yra pačioje Marijampolėje, netoli miesto centro ir nuo jų skardžių atsiveria nepaprastai gražus Šešupės vingis. Ties Meškučių piliakalniu Šešupė užsisuka tokiu kampu į rytus, kad per pavasario lygiadienį saulė teka tiksliai virš upės.

                     Nuo Kumelionių piliakalnio uždegtas žvakutes pernešėme ant Meškučių piliakalnio. Aukure uždegėme ugnelę, sujungdami abu piliakalnius šviesos gija. Per šventą ugnį sudarėme jungtį su mūsų protėviais, pasisėmėme iš jų dvasinės stiprybės. Pasijutome šventykloje po atviru dangumi. Spindinčios žvaigždės, tarsi pačios, kvietė pakelti akis į dangų, susitikti su pasaulio Kūrėju. Su Kūrėju mūsų protėviai palaikė ryšį tiesiogiai, neslegiami mūro sienų. Bendravo iškiliai, be nusižeminimo. Mes taip pat pabendravome bei pasivaišinome juoda lietuviška duona, baltu sūriu ir kvapnia žolelių arbata. Palinkėjome vieni kitiems skalsos, darnos bei ugnelės šviesą priėmėme į save, kad lengviau išbūtume visą tamsų laikotarpį iki pavasario lygiadienio.

rudens-lygiadienis-2016-09-22

Smagu buvo švęsti bendraminčių būryje, tačiau labai gaila, kad ši vieta rūpi tik keletui žmonių ir nuo pat ryto teko braidžioti po aukštą žolę bei rinkti daugybę šiukšlių, kad būtų galima tinkamai priimti svečius. Apie šią vietą žino labai mažai žmonių. Čia apsilankantis šiandieninis jaunimas nežino nei kultūrinės, nei istorinės vertės. Jiems ši vieta siejasi su pramogomis. Šioje vietoje nėra jokių pažintinių stendų, o stovi tik aplaupytas ženklas su neaiškiu užrašu.

web-meskuciu%cc%a8-piliakalnio-zenklas

Nors šioje vietoje yra draudžiama važinėti su transporto priemonėmis, tačiau ne taip seniai jaunimas sugebėdavo su automobiliais užvažiuoti ant piliakalnio viršūnės.

siuksles_ant_meskuciu_pil

Šio piliakalnio teritorija yra pavyzdys, kaip nėra prižiūrimi Lietuvos kultūros vertybių saugomi objektai. Nors mūsų miesto centras yra pavyzdingai tvarkomas ir puoselėjamas, tačiau skaudu, kad sutvarkyti mūsų senąjį paveldą nėra nei noro, nei lėšų. Piliakalnių tinklo užmarštis, mažas dėmesys jo priežiūrai paliudija nedovanotiną bei nepateisinamą aplaidumą. Lietuvos piliakalniai bei piliakalniai esantys Sūduvoje yra išskirtinis ne vien tik mūsų šalies, bet ir visos kultūros paveldas, apie kurį turi sužinoti Europos bei pasaulio gyventojai. Nepuoselėjant dvasinio, kultūrinio bei istorinio paveldo yra pamirštama mūsų didinga praeitis, „džiūsta“ mūsų dvasinės protėvių šaknys. Mūsų niekas pradeda nesieti su šia vieta. Prisiminkime, kad dvasinę gyvybę tautai teikia šalia mūsų esantys šaltiniai, kurie šiuo metu mažai prižiūrimi bei apaugę krūmais, medžiais bei dilgelėmis. Pasistenkime atidengti tai, ką mūsų protėviai paliko…

Valdo Kulvinsko nuotraukos

© 2016, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.