0

Čiurlionio metai Londone ir per „BBC Radio 3“

rugsėjo 23, 2011 Įžymūs žmonės, Kultūra, Lietuviai užsienyje

Šiais metais pažymime lietuvių kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 100-ąsias mirties metines, šia proga 2011-ieji paskelbti Čiurlionio metais. Britanijos – Lietuvos draugija, bendradarbiaudama su LR ambasada JK, rengia Čiurlionio muzikos koncertą, kuris vyks rugsėjo 25 d. 15 val. Londono Karališkoje muzikos akademijoje.

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (Organizatorių nuotr.)

Čiurlionio gimtadienio proga rugsėjo 22 d. BBC Radio 3 laidoje „In tune“ pianistė Evelina Puzaitė skambins Čiurlionio kūrinius bei pristatys lietuvių klasiko kūrybą.

Pasak Čiurlionio kūrybos ir kontekstų tyrinėtojo kompozitoriaus Šarūno Nako „Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875–1911) yra svarbiausia figūra lietuvių nacionalinės kultūros istorijoje, įkūnyjusi atgimstančios tautos aspiracijas ir susiejusi jas su aktualiausiomis amžių sandūros Europos meno tendencijomis.

Čiurlionis kaip kompozitorius baigė dvi aukštąsias muzikos mokyklas Varšuvoje ir Leipcige, o vėliau ryžosi tapti profesionaliu dailininku, vis mažiau laiko skirdamas muzikai ir galop visai nustodamas komponuoti.

Jis išgarsėjo pirmiausia kaip itin originalus tapytojas, vizionieriškiems paveikslams suteikęs muzikinius pavadinimus (Preliudas, Fuga, Sonata), ir tik vėliau kaip pirmasis modernus lietuvių kompozitorius, gana ekspresyviuose vėlyvojo romantizmo stiliaus fortepijoninių miniatiūrų cikluose (1905-1909) naudojęs tautinius motyvus ir kai kuriuos konstruktyvistinius principus.

„Nepaprastas muzikos ir tapybos kompozitorius,“ – atkreipdamas dėmesį į neįprastą Čiurlionio muzikos ir paveikslų jungtį, rašė žymus prancūzų kompozitorius Olivier Messiaenas.

Čiurlionis sukūrė pirmuosius ir populiariausius lietuvių simfoninius veikalus – poemas „Miške“ (1902) ir „Jūra“ (1907), tačiau būdamas gyvas jų neišgirdo.

alfa.lt

© 2011, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.