0

Mitai ir tiesa apie kietą vandenį

gruodžio 8, 2011 Gamtosauga

Apie kieto vandens poveikį žmogaus sveikatai, maistui, buitinei technikai dažnai girdime įvairių, kartais prieštaringų teiginių. Pavyzdžiui, vieni šaltiniai teigia, kad kietas vanduo didina kraujagyslių ligų riziką, kiti tvirtina, kad jis nekelia tokio pavojaus. Tokių ir panašių teiginių apie kietą vandenį pilna interneto erdvė. Kurie iš jų klaidingi, o kurie – tikra tiesa?

Teiginius apie kieto vandens poveikį žmogui ir jo aplinkai galima suskirstyti į kelias grupes: sveikata, mityba, higiena, buitinė technika. Internete dažniausiai galima perskaityti, kad kietas vanduo didina inkstų akmenligės, sąnarių bei kraujagyslių ligų pavojų.

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vedėjo Almanto Kranausko, toks teiginys nėra visiškai tikslus, nors viena iš minėtų ligų priežasčių iš tiesų yra per didelis kalcio kiekis organizme. „Kietame vandenyje gausu ištirpusių mineralų, ypač kalcio. Kalcis neturi įtakos sąnarių ligoms, tačiau per didelis jo kiekis organizme gali prisidėti prie kraujagyslių ligų (aterosklerozės) ar inkstų akmenų vystymosi. Noriu atkreipti dėmesį, kad kalcio su vandeniu į žmogaus organizmą patenka labai nedaug, didžiąją jo dalį gauname iš maisto, ypač pieno produktų, todėl teiginys, kad kietas vanduo didina riziką susirgti tam tikromis ligomis, yra nepakankamai pagrįstas“.

Tvirtinantys, kad kietame vandenyje gaminamas maistas praranda dalį mikroelementų ir vitaminų, taip pat nėra visiškai teisūs. Anot A. Kranausko, vitaminų kiekiui vandens kietumas neturi įtakos. „Maistas, verdamas minkštame vandenyje, netenka daugiau mineralų, nei kietame, tačiau nepamirškime, kad verdamas kietas vanduo labai greitai minkštėja, vadinasi, vienareikšmiškai teigti, jog kietas vanduo yra geresnis ar blogesnis, taip pat negalima“.

Dažnai pastebime, jog oda ima sausėti, plaukai tampa šiurkštūs, o skalbiniai praranda spalvą, minkštumą, ima gelsti ar pilkėti. Šios bėdos taip pat siejamos su kietu vandeniu. Pašnekovas rekomenduoja higienos reikmėms naudoti minkštesnį vandenį, bet nemano, jog dėl kieto vandens blunka spalvoti ar pilkėja balti audiniai: „Tiesiog drabužiai prasčiau išsiskalbia, dėl to atrodo nebe tokie nauji“.

Informaciją apie vandentiekio vandens kietumą skelbia vandens tiekėjai oficialiuose interneto tinklalapiuose. Lietuvos miestų  vandentiekiais tiekiamas vanduo yra vidutinio kietumo, praneša  „EKO redakcija“.

© 2011, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.