0

Kaip einant neišpilti kavos?

gegužės 11, 2012 Mokslas

Ar kada nors susimąstėte, kodėl taip sunku neštis puoduką su kava jos neišlaistant? JAV mokslininkai pateikė paaiškinimą ir patarimų, kaip to išvengti.

Foto Matt'o Peyton'o "New York Times"

Taip jau yra, kad žmogaus eisenos dažnis yra beveik tiksliai toks, kokio reikia natūraliems virpesiams kavoje sukelti, kai skystis yra įprasto dydžio kavos puodelyje, rašo lifeslittlemysteries.com.

Naujas tyrimas rodo, kad puodelio savybės, žmogaus kojos ir skystis visi kartu lemia tai, kad kava išsilieja, o dažniausiai tai nutinka kažkur tarp septinto ir dešimto žingsnio.

Bent jau taip tvirtina du skysčio fizikai iš Kalifornijos universiteto Santa Barbaroje. Jų naujojo tyrimo rezultatus skelbia žurnalas „Physical Review Letters E“. Tyrėjai apskaičiavo natūralų dažnį, kuriuo kava teliūskuojasi pirmyn ir atgal, kai ji supilta skirtingo dydžio puodeliuose – pradedant elegantiškuoju ekspreso, baigiant didžiuliu kapučino.

Jie nustatė, kad normalios žmogaus eisenos dažnis yra beveik toks pats, taigi kiekvienas žingsnis sustiprina kavos teliūškavimąsi. Klupinėjimas arba eisenos pakeitimas dar pablogina padėtį, mat puodelyje prasideda tikras chaosas, o tikimybė, kad kava išsilies, dar labiau padidėja.

Tačiau mokslininkai tikina, kad vilties yra. Modeliuodami tokios situacijos skysčių ir ėjimo dinamiką bei palygindami matematinius duomenis su tikrais ėjimo su kavos puodeliu eksperimentais, tyrėjai parengė patarimų, kaip kavos išliejimo išvengti.

„Žinoma, yra būdų, kaip neišpilti kavos“, – teigė tyrimo bendraautorius Rouslanas Krechetnikovas.

Kavos gėrėjai dažnai nešini puodeliais bando eiti greitai, tarsi bandytų pasiekti galutinį tikslą dar iki tol, kol bangos puodelyje pasieks kritinį aukštį. Tačiau šis metodas mokslo požiūriu turi trūkumų. Pasirodo, kad kuo greičiau eini, tuo labiau eisena supanašėja su kavos teliūskavimosi dažniu. Norint to išvengti, reikia eiti lėtai.

Antra, reikia stebėti puodelį, o ne kojas. Tyrėjai nustatė, kad kai tyrimo dalyviai dėmesį sutelkė į puodelius, žingsnių, kuriuos jie žengė prieš kavai išsiliejant, skaičius smarkiai išaugo.

Trečia, greitėkite pamažu. Jei pajudėsite staiga, beveik akimirksniu susiformuos didelė kavos banga, kuri pro puodelio kraštą išsilies vos po kelių žingsnių.

Tačiau geriausias būdas išvengti kavos išsiliejimo – rasti neįprastą puodelį. Pasak R. Krechetnikovo, skysčių taškymosi inžinerijos tyrimai, kurie atliekami siekiant stabilizuoti kuro talpas raketose, pateikia tris galimas nesilaistančių puodelių idėjas: „lanksti talpa, kuri neleistų skysčiui taškytis slopindama skysčio virpėjimą, indą su eile žiedo formos skydų, išdėstytų aplink vidinę talpos sieną, kuri slopintų taškymąsi, ar kitos formuos puodelis“.

lrt.lt

© 2012, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.