0

Užbaigs Ch. Darwino eksperimentą

gegužės 17, 2012 Mokslas

Vienas iš paskutiniųjų įžymiojo Charleso Darwino eksperimentų labiau primena ne rimtą mokslinį tyrimą, o pokštą, kuriuo jis smagindavosi su savo svečiais.

wired.com nuotr.

Tačiau iš tiesų viskas vyko kur kas rimčiau. Evoliucinės paradigmos pradininkas turėjo kolekciją fotografijų, kuriose užfiksuota, kaip, kokiomis grimasomis vieno prancūzo veidas reaguoja į elektros srovę gydymo elektrošoku seansuose. Kembridžo universitetas nusprendė Ch. Darwino eksperimentą atkartoti, tik žymiai platesniu mastu.

O viskas vykdavo taip. Kartais 1868-aisiais Ch. Darwino namuose surengtų vakarienių metu, po desertų, šeimininkas paprašydavo savo svečius žvilgtelėti į fotografijas ir savais žodžiais nupasakoti, kokią veido išraišką mato kiekviename iš jų.

Taip Ch. Darwinas surinko 24 svečių atsakymus – svečiai po tokio prašymo įsižeisti, pulti pro duris ar šeimininkui į atlapus toli gražu neskubėdavo. Gautus atsakymus biologas panaudojo kiekvienos nufotografuotos grimasos aprašymui.

Ch. Darwinas žavėjosi tomis nuotraukomis, kurių autorius – prancūzų neurologas Benjaminas Amandas Duchenne`as iš Bulonės, veido grimasas vadinęs „sielos gimnastika“.

Evoliucijos teoretikas vėliau prašydavo savo svečių kiekvienai nuotraukai parinkti vieną labiausiai tinkantį, geriausiai nuotrauką apibūdinantį žodį. Sukategorizavęs tokius atsakymus, mokslininkas gavo pagrindines emocijų kategorijas. Britų biologo tikslas buvo apibrėžti, ar egzistuoja „universalios bazinės emocijos“ ir ar jos egzemplioriai (tam tikros emocijos) istorijos bėgyje kaip nors keitėsi.

Pasitelkę interneto tinklo teikiamus privalumus, Ch. Darwino eksperimentą atkartoti nusprendė Kembridžo universiteto tyrėjai. Ch. Darwino nuotraukas matė ir į jo klausimus atsakė ne 24, o 18 tūkst. žmonių. Tyrimo duomenys kol kas tebedorojami.

„Ch. Darwinas buvo nepaprastai smalsus – šiuo eksperimentu mes taipogi siekiame sužadinti smalsumą, – aiškino eksperimentą kartoję tyrėjai. – Ar egzistuoja bazinės (pagrindinės) emocijos? Kokios jos? Kiek jų yra? Kodėl jas išreiškiame būtent taip, o ne kitaip? Kaip tas emocijas atpažįstame ir ar galime būti tikri, jog tas pačias išraiškas visi suprantame vienodai?“

„Ar emocijų išraiškos yra įgimtos? O gal jos kultūriškai sąlygotos ir išmoktos? Ar gali statiška fotografija visiškai tiksliai atspindėti emociją? Kaip emocijas suvaidina aktoriai? Visa tai – klausimai, kuriuos vykdydamas eksperimentą sau kėlė Ch. Darwinas“, – praneša tyrimą atliekančių mokslininkų grupė.

Viena iš Ch. Darwinui iškilusių dilemų – leisti respondentams patiems savais žodžiais apibūdinti grimasas ar pateikti jiems atsakymų variantus? Biologas pasirinko atviro tipo klausimų metodą, kai atsakymą respondentas formuluoja savarankiškai.

Taip pat nusprendė pasielgti ir jo eksperimentą atkartojanto Kembridžo universiteto tyrėjų grupė. Tiesa, Ch. Darwinui apdoroti reikėjo tik 24, o ne 18 tūkst. respondentų atsakymus. Tad Kembridžo tyrėjai pasirinko kombinuotą apklausos būdą – respondentams siūlomi „Computer Lab“ generuoti visi įmanomi emocinių išraiškų apibūdinimai.

Ch. Darwinas savo emocijų eksperimentui naudojo ne visas, o tik keletą fotografijų iš prancūzų fiziologo B. A. Duchenne`o kolekcijos, kurią sudarė 73 nuotraukos. B. Duchenne`as siekė veido raumenyne atrasti konkrečius raumenis, kurie sukuria vieną ar kitą veido išraišką. Savo paieškose prancūzas naudojo savo išrastą galvaninių elementų maitinamą elektrinį prietaisą.

technologijos.lt

© 2012, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.