0

Kodėl pasaulio pabaiga 2012-aisiais įmanoma?

sausio 9, 2012 Mokslas, Pranašavimas

Majai tikėjo, kad 2012-aisiais įvyks pasaulio pabaiga, nes kaip tik šiemet gruodžio 21 dieną baigiasi jų kalendorius, tiksliau, artėja 5126 metų epochos pabaiga.

Apie šią dieną jau kuriami apokaliptiniai filmai, o pasaulio pabaiga neabejoja ne tik dalis fantastikos mėgėjų ar religinių fanatikų, bet ir mokslininkų. Pirmieji tiki, kad pasaulio pabaigos priežasčių nėra reikalo, o gal ir neįmanoma paaiškinti. Tuo tarpu mokslininkai neabejoja, jog tikimybė, kad 2012-aisiais gali baigtis gyvybės egzistavimas, nėra tokia jau menka.

Ir megacunamiai, ir kosmoso radiacija

NASA mokslininkai kartu su Nacionaline JAV mokslų akademija paskelbė hipotezę, kad 2012-aisiais gali įvykti elektromagnetinė katastrofa – mūsų planetą iš Saulės gali pasiekti plazmos pliūpsniai, kurie paralyžiuotų visus elektros tinklus, o dabartinei žmonijai tai būtų tiesiogine prasme pražūtinga.

Mokslininkų skaičiavimais, per metus nuo Saulės audros sukelto ekonominio paralyžiaus mirtų milijonas amerikiečių. Jungtinės Tautos JAV įrašytų į trečiojo pasaulio šalių sąrašą. O atsigauti pasaulinei ekonomikai reikėtų nuo ketverių iki dešimties metų. Į šiuos skaičiavimus neįtraukti galimi socialiniai ir politiniai tokios katastrofos padariniai, pavyzdžiui, karų grėsmė, religinio fanatizmo stiprėjimas, padidėjęs badaujančių žmonių skaičius.

Nors plazmos pliūpsnių iš Saulės mūsų planetoje yra buvę ir anksčiau (pastarąjį sykį – 1859 m.), ir jokios pasaulio pabaigos dėl to neįvyko, tačiau mokslininkai įsitikinę, kad tuomet buvo dar tik pati pramonės vystymosi pradžia, todėl žmonija nepatyrė didelių nuostolių. Dabar Žemės gyventojai, mokslininkų nuomone, yra kur kas labiau pažeidžiami.

“Saulės audros pasekmės gali būti palygintos su atominiu karu arba asteroido atsitrenkimu į Žemę”, – sako profesorius Danielis Bakeris.

Tačiau tie patys mokslininkai pabrėžia, kad tai nebūtų tikroji pasaulio pabaiga, o tik didžiulis šokas mūsų planetai. “Saulė nesugebėtų sugeneruoti tokio galingo žybsnio, kuris mūsų planetą visiškai sudegintų”, – teigia NASA mokslininkai.

Kita šiemet visai reali grėsmė mūsų planetai – tai megacunamis. Du mokslininkai fatalistai Simonas Day ir Billas McGuire’as nepaliaujamai aiškina, kad jį sukels ugnikalnio išsiveržimas vienoje iš Kanarų salų. “La Palmos saloje galima tikėtis žemės drebėjimų ir ugnikalnio išsiveržimo, kuris “perplėštų” salą perpus, o vakariniu šlaitu į Atlanto vandenis nuslinktų uolienų ir akmenų lavina. Šimtai tūkstančių tonų salos grunto galėtų sukelti megacunamį”, – aiškina šie mokslininkai.

Pasak geologų, tokios bangos aukštis siektų nuo 600 iki 900 metrų. Didžiulė banga Atlanto vandenyno paviršiumi nuvilnytų maždaug 1 tūkst. km/val. greičiu. Tokiu atveju Kanarų salos akimirksniu būtų nuplautos nuo planetos paviršiaus, po valandos šimtų metrų aukščio cunamio banga pasiektų vakarinius Afrikos krantus, o po 6–8 valandų judanti keliasdešimties metrų aukščio vandens siena atvilnytų į Karibų jūrą, nuplautų nuo žemės paviršiaus Antilų salas ir užtvindytų rytinę JAV pakrantę nuo Majamio ligi Niujorko. Šiek tiek silpniau cunamis smogtų Lotynų Amerikai, taip pat Vakarų Europos valstybėms Ispanijai, Portugalijai, Didžiajai Britanijai.

Ar toks kraupus scenarijus realus? Yra nemažai mokslininkų, palaikančių šią teoriją ir manančių, kad prieš dešimtmetį iškelta hipotezė pildosi, deja, gana tiksliai. “Vulkaninės kilmės Kanarų salyne prasidėję seisminiai pokyčiai labai grėsmingi, ir cunamio, didesnio ar mažesnio, tikimybė yra labai padidėjusi. Ar tai būtų megacunamis, abejotina, tačiau vandens banga gali būti gana aukšta, o kadangi ji pasiektų net kelių žemynų pakrantes, tai taptų pasauline katastrofa”, – apibendrina Sautamptono okeanologijos centro mokslininkai dr. Russellas Wynnas ir dr. Dougas Massonas.

Visą publikacijos tekstą nuo pirmadienio skaitykite savaitraštyje “Veidas

© 2012, viršaitis. All rights reserved.

Palikite atsiliepimą

Jūs turite būti prisijungęs komentavimui.